Przed półfinałami Pucharu Narodów Afryki

Prowadzone przez Henryka Kasperczaka Mali z Kamerunem oraz Nigeria z Senegalem zagrają dziś w półfinałach Pucharu Narodów Afryki.

Przed półfinałami Pucharu Narodów Afryki

Prowadzone przez Henryka Kasperczaka Mali z Kamerunem oraz Nigeria z Senegalem zagrają dziś w półfinałach Pucharu Narodów Afryki.

Kameruńczycy trzykrotnie triumfowali w Pucharze Narodów, w tym w ostatniej edycji w 2000 roku. W tym samym roku zdobyli w Sydney złoty medal olimpijski, a Patrick Mboma został uznany za najlepszego piłkarza Afryki. Mali trzy razy startowało w Pucharze Narodów (w 1972 roku było finalistą).

Piłkarze Mali - gospodarze turnieju - żyją w luksusie w Kabali, 20 kilometrów od stolicy Bamako. Kosztem półtora miliona euro ze środków rządowych zbudowano tam nowoczesny 30-hektarowy ośrodek malowniczo położony nad rzeką Niger, z boiskami i pomieszczeniami do odnowy biologicznej. - Możemy tu się doskonale skoncentrować - przyznaje bramkarz Mali Mahamadou Sidibe.

Nie mogą tego powiedzieć Kameruńczycy. Piłkarze "Nieposkromionych Lwów" zmienili właśnie miejsce zamieszkania. Do tej pory mieszkali w czterogwiazdkowym hotelu Amitié. - Pełno tu handlarzy, dziwek i cinkciarzy - uskarżał się prezydent kameruńskiej federacji Mohammed Iya.

Żale zostały wysłuchane. Minister sportu Mali Bidoung Kpwatt przekwaterował ekipę Kamerunu do bungalowów zbudowanych specjalnie z okazji Pucharu Narodów. - Przecież tu jest tylko jedno łóżko na dwóch - mówił reporterowi AFP obrońca West Ham United Rigobert Song.

- I drzwi się nie domykają... - dodał jego kolega z reprezentacji Patrick Suffo.

- Cierpliwości, ten ośrodek został otworzony dopiero dwa dni temu - odpowiadał na to Kameruńczykom minister Kpwatt. W tym czasie jednemu z piłkarzy został przyznany dodatkowy materac.

Półfinały Pucharu Narodów Afryki: Senegal - Nigeria (godz. 17), Mali - Kamerun.