Siatkówka plażowa. Znów samba w Starych Jabłonkach?

Ponad 100 tys. ludzi ma odwiedzić Stare Jabłonki, gdzie w pierwszym tygodniu sierpnia rywalizować będą największe gwiazdy siatkówki plażowej. Pula nagród turnieju World Tour wynosi 380 tys. dolarów

W małej miejscowości pod Ostródą trwają ostatnie prace przy budowie głównego stadionu z trybunami na 4,5 tys. widzów. Wszystkie miejsca mają być zapełnione.

Organizatorzy Mazury Open planowali, by na piaszczystych boiskach pod hotelem Anders rywalizowały jedynie najlepsze pary ze światowego rankingu, ale pula nagród w turnieju Grand Slam wynosi ponad pół miliona dolarów i nie udało się zebrać takich pieniędzy. Jeszcze kilka miesięcy temu istniało nawet zagrożenie, że impreza w ogóle nie dojdzie do skutku, wycofali się bowiem trzej strategiczni sponsorzy.

Budżet został uratowany, dlatego w Mazury Open 2009 wystąpią mistrzowie świata - Niemcy Julius Brink i Jonas Reckermann. Z powodu kontuzji po raz kolejny do Starych Jabłonek nie zawita Pedro Cunha, który postanowił najbliższe miesiące spędzić na leczeniu urazu.

Z czołówki zabraknie jedynie siatkarzy z USA, którzy jeszcze ani razu nie gościli na mazurskich boiskach. W tym czasie większość z nich bierze udział w zawodach organizowanych w Stanach Zjednoczonych. - Ostatnie wyniki pokazują, że mit o potędze zawodników z USA powoli legnie w gruzach - twierdzi Andrzej Dowgiałło, dyrektor turnieju.

Tradycyjnie już zagrają Brazylijczycy Ricardo Santos i Emanuel Rego, którzy na pięć turniejów w Starych Jabłonkach aż czterokrotnie stawali na najwyższym podium. W tym roku sympatyczni Brazylijczycy nie mogą swoich występów zaliczyć do udanych, ale z imprezy na imprezę idzie im coraz lepiej.

W porównaniu z poprzednimi latami zajdzie pewna zmiana, jeśli chodzi o ośmiokrotnych zwycięzców cyklu World Tour. Otóż Emanuel życzy sobie, by w jego pokoju tym razem mieszkała żona (także siatkarka plażowa), a nie jak dotychczas kolega z boiska. W Starych Jabłonkach takie życzenia nie zdarzają się często, a ostatnim przypadkiem byli bracia Laciga, którzy poza boiskiem nie mieli sobie wiele do powiedzenia.

Na Mazury chcą przyjechać zawodnicy aż z... Tanzanii, którzy zgłosili chęć występów w Międzynarodowej Federacji Siatkówki.

W rywalizacji pań po siatką nie staną Jen Kessy / April Ross. Amerykańskie mistrzynie świata podobnie jak ich koledzy wybrały zmagania na rodzimych plażach. Wystąpią za to Juliana Felisberta Silva / Larissa Franca, czyli wicemistrzynie globu.

Mazury Open to nie tylko sportowe zmagania - na pobliskiej plaży czeka na widzów wiele atrakcji. Organizatorzy spodziewają się, że w ciągu sześciu dni tę małą miejscowość odwiedzi ponad 100 tys. ludzi. Na tę okazję przygotowali 40 tys. darmowych gadżetów.

Panie rywalizację rozpoczną od eliminacji 4 sierpnia, siatkarze - dzień później. Najważniejsze pojedynki zaplanowano na sobotę i niedzielę 8 i 9 sierpnia.

 

Mazury Open transmisja na żywo - zobacz tutaj >