Słomiński: Ciężka praca przed Otylią. Ale to już nie mój problem

- Jeśli Otylia Jędrzejczak myśli na przykład o ME w Stambule w grudniu to pora już zacząć ciężką pracę, bo czasu zostało mało - ostrzega trener polskich pływaków, Paweł Słomiński

FINA zabrania wyrafinowanych kostiumów ?

Otylia Jędrzejczak wiele lat współpracowała z trenerem Pawłem Słomińskim. Niedawno postanowiła, że nie będzie on już jej trenerem. Słomiński mówi jednak, że nie ma już do pływaczki o to żalu.

- Takiej pływaczki jak ona nie będziemy mieć długo - dodaje. - Czy wykorzystała wszystkie możliwości? Oczywiście nie - podkreśla. - Teraz wszystko zależy od niej. Jak bardzo zaangażuje się w pracę, jakie warunki postawią przeciwniczki. Niestety, czas biegnie nieubłaganie i jeżeli Otylia chce się ścigać z najlepszymi, musi brać się do roboty.

Trener polskich pływaków przypomina, że koronną konkurencją Jędrzejczak jest 200 m motylkiem - jedno z najcięższych wyzwań dla pływaków.

- Do tego trzeba przygotować się specjalnie - podkreśla. - Z tego, co wiem, na razie wprowadza się w trening, pływa niewiele i ćwiczy solidnie na lądzie. Realizuje się też w innych projektach niezwiązanych z zawodniczą karierą. Jeśli jednak myśli na przykład o ME w Stambule w grudniu to pora już zacząć ciężką pracę, bo czasu zostało mało. To jednak już nie mój problem - dodaje.

Polska jeszcze parę lat temu była pływacką potęgą. Teraz jest zdecydowanie gorzej.

- Zawsze łatwiej jest zdobyć szczyt, niż się na nim dłużej utrzymać. I my sobie z tym nie poradziliśmy - uważa Słomiński, który przyznaje, że sztab również popełniał błędy. Szkoleniowcy uważali, że mimo wszystko nie mogą w trakcie sezonu zmieniać taktyki.

- Doradców jednak było wielu, a nie wszyscy życzliwi albo znający się na pływaniu. Zawodnicy pogubili się, słuchając podszeptów, szukając nowej, przede wszystkim łatwiejszej drogi - żali się Słomiński. - Wszyscy dookoła lepiej wiedzieli, jak prowadzić tych zawodników. Było mnóstwo dyskusji, wiele rzeczy im się nie podobało - kończy trener.

Obszerny wywiad ze Słomińskim znajdziesz tutaj ?

Więcej o: