Tour de France: Haussler wygrał 13. etap

25 - letni Heinrich Haussler z grupy Cervelo wygrał 13. etap wyścigu Tour de France. Wielokilometrowa ucieczka Niemca powiodła się, liderem wyścigu pozostał Rinaldo Nocentini.

Sprawdź wyniki 13. etapu ?

Niemiecki kolarz Heinrich Haussler (Cervelo) wygrał wyżynny etap Tour de France prowadzący do Colmar. Ze stratą ponad czterech minut, drugi finiszował Hiszpan Amets Txurruka (Euskaltel), a trzeci był Francuz Brice Feillu (Agritubel).

Na trasie piątkowego etapu kolumna peletonu wjechała w Wogezy. Kolarze mieli do pokonania kilka przełęczy. Najbardziej wymagającym był 9-kilometrowy podjazd Col du Platzerwaser (1193 m npm). Najszybciej na premię górską wspiął się Sylvain Chavanel (Cofidis), który uciekał z Heinrichem Hausslerem (Cervelo).

"To był trudny etap. Długi podjazd na Col du Platzerwaser zawsze wydawał mi się ciężki i monotonny" - przyznał po etapie siedmiokrotny zwycięzca Tour de France, Lance Armstrong (Astana), który ukończył etap na 27. pozycji

Z powodu licznych, krótkich wspinaczek, grupa zasadnicza często się dzieliła. Jednak na czele długo utrzymywał się Heinrich Haussler. Niemiec w pierwszej części sezonu pokazał dobrą formę w wiosennych klasykach (2. miejsce Mediolan - San Remo, a także w wyścigu Dookoła Flandrii). Na zjeździe z Col du Platzerwaser wykorzystując ciężkie, deszczowe warunki zyskał nad Francuzem kilkanaście sekund i samotnie podążył po zwycięstwo do mety. Haussler wygrał w tym sezonie, także etap we francuskim wyścigu Paryż-Nicea.

Ponad sześć minut po zwycięzcy, do mety dotarł lider wyścigu Tour de France Rinaldo Nocentini (Ag2r), który zachował żółtą koszulkę. Etap ze stratą ponad 23 minut ukończył Marcin Sapa (Lampre) zajmując 142. pozycje.

Dzięki aktywnej jeździe w Wogezach, liderem klasyfikacji górskiej został Franco Pelizzotti (Liquigas), zabierając białą koszulkę w czerwone grochy Hiszpanowi Egoi Martinezowi (Euskaltel). Podczas 13. etapu zgodnie z oświadczeniem Międzynarodowej Unii Kolarskiej kolarze mogli korzystać z łączności radiowej. Wcześniej organizatorzy przewidywali dwa etapy (10. i 13.) bez komunikowania się za pomocą słuchawek

Sobotni płaski odcinek prowadzi z Colmar do Besancon (199 km).