Złota Liga: Czworo kandydatów do podziału miliona na półmetku

Po trzech z sześciu mityngów Złotej Ligi aż czworo zawodników zachowało szanse na podział miliona dolarów w złocie, głównej nagrody cyklu.

W podziale sztabek złota wezmą udział lekkoatleci którzy wygrają swoją konkurencję we wszystkich sześciu imprezach. Po zawodach w Berlinie, Oslo i Rzymie na liście pretendentów znajdują się Kenenisa Bekele z Etiopii biegający na 5000 metrów, sprinterka z Jamajki Kerron Stewart (100 m), Rosjanka Jelena Isinbajewa (skok o tyczce) oraz Amerykanka Sanya Richards (400 m). Wszyscy wymienieni zawodnicy dominują w swoich konkurencjach, i odpadnięcie któregokolwiek z nich z wyścigu po złoto byłoby sensacją.

Dotychczas najbliższa tego była Isinbajewa, która konkurs w Oslo zakończyła na wysokości 4,71, takiej samej jak Monika Pyrek. Rosjanka wygrała tylko dlatego, że pokonała ją w drugiej próbie podczas gdy Polka dopiero w trzeciej.

W dotychczasowej historii Złotej Ligi najwięcej, bo aż sześcioro, lekkoatletów podzieliło się nagrodą w 2001 roku. Od 2002 roku nie zdarzyło się jednak, by milionem podzieliło się więcej niż troje. Rok temu całą pulę zgarnęła Kenijka Pamela Jelimo biegająca na 800 metrów.

Wśród tegorocznych kandydatów są tacy którzy uczestniczyli już w podziale. Sanyi Richards udało się to w 2006 i 2007 roku, za drugim razem podzieliła się milionem na pół z Isinbajewą.

Problemem może być konieczność utrzymania formy aż do jesieni. Do rozegrania pozostały jeszcze bowiem zawody w Paryżu (17 lipca), Zurychu (28 sierpnia) i na koniec w Brukseli (4 września).

Lebiediewa na Mistrzostwach Swiata mierzy w dwa medale ?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.