HASCO-LEK Wrocław Maraton startuje za 60 dni

Lekka atletyka. Równo za 60 dni rozpocznie się największa impreza biegowa na Dolnym Śląsku - 27. HASCO-LEK Wrocław Maraton.

Po raz pierwszy w swojej historii impreza ma sponsora głównego i tytularnego - w efekcie przez najbliższe cztery lata zawody będą rozgrywane pod nazwą HASCO-LEK Wrocław Maraton.

Wszystko wskazuje na to, że w tegorocznej edycji wystartuje rekordowa liczba uczestników. Do wczoraj na listę zgłoszeń wpisało się 1754 zawodników z 14 krajów Europy. 27. edycję Wrocław Maratonu zaplanowano na 13 września. Uczestnicy wystartują o godz 9. Trasa biegu będzie niemalże taka sama jak rok temu. Ponownie start i meta znajdować się będą na Stadionie Olimpijskim. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę pętli: Stadion Olimpijski - Sępolno - Biskupin - most Grunwaldzki - Rynek - Krzyki - al. Hallera - Gądów - Popowice - Kleczków - Karłowice - pl. Kromera - Zacisze - Stadion Olimpijski.

Organizatorzy przygotowują atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe. Główną nagrodą dla rekordzisty i jednocześnie zwycięzcy wrocławskiego maratonu ma być samochód Ford Fiesta o wartości ok. 40 tys. zł. Jeżeli rekord trasy nie padnie (obecny wynosi 2:13.28), auto zostanie rozlosowane wśród wszystkich, którzy ukończyli bieg. Pozostałe nagrody rzeczowe to m.in.: telewizory LCD, odtwarzacze DVD oraz radiomagnetofony z CD. Organizatorzy są w trakcie pozyskiwania kolejnych sponsorów, którzy mogą ufundować kolejne nagrody.

Każdy uczestnik 27. HASCO-LEK Wrocław Maratonu otrzyma tzw. pakiet startowy: koszulkę, numer startowy z wbudowanym chipem, pamiątkowy medal, zestaw upominków ufundowany przez firmę HASCO-LEK, wodę, napój izotoniczny oraz posiłek energetyczny. Oprócz tego organizatorzy zapewniają bezpłatne noclegi z 12 na 13 września w hali sportowej MCS-u Wrocław przy ul. Parkowej 14, zniżki na przejazdy komunikacją miejską oraz opiekę medyczną i możliwość skorzystania z pomieszczeń sanitarnych.

Opłata startowa dla osób, które zgłoszą się do 30 sierpnia, wynosi 80 zł, a do 11 września - 100 zł. W przededniu maratonu trzeba zapłacić 120 zł. Osoby, które ukończyły 60 lat oraz zgłoszą się do 30 sierpnia, nie płacą nic. Uczestnikiem biegu może zostać każdy, kto do 13 września 2009 roku ukończy 18 lat i nie będzie miał żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Zapisy trwają do 12 września.

Chętni biegacze mogą wziąć udział w programie szkoleniowym "I ty możesz zostać maratończykiem", który ma przygotować uczestników do pokonania maratonu. W programie bierze udział 150 amatorów biegania trenujących pod okiem Tomasza Sobczyka, który w 26. edycji Wrocław Maratonu zajął czwarte miejsce. Poza tym jest zwycięzcą wielu biegów długodystansowych. Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu w okolicach Stadionu Olimpijskiego. We wtorek o godz. 18 i w niedzielę o godz. 9.

27. HASCO-LEK odbędzie się pod patronatem prezydenta Rafała Dutkiewicza. Jego organizatorami są Młodzieżowe Centrum Sportu "Wrocław", Stowarzyszenie "Maraton" i Urząd Miejski Wrocławia. Patronem prasowym imprezy jest "Gazeta Wyborcza".