Tour de France: Pierrick Fedrigo najszybszy na 9 etapie

Kolejny etap w Pirenejach nie przyniósł zmian w klasyfikacji generalnej. Etap wygrał Francuz Pierrick Ferdigo, który na ostatnich metrach wyprzedził współtowarzysza ucieczki, Włocha Franco Pellizottiego.

Podsumowanie

Około 25 kilometra wyklarowała się czteroosobowa ucieczka, w której jechali: Jens Voigt, Franco Pellizotti, Leonardo Duque i Pierrick Fedrigo. Jak się później okazało, była to decydująca akcja. Trudy wspinaczki pod wierzchołek Tourmalet nie wytrzymał Duque, a krótko po nim osłabł Voigt. Pozostałą dwójka zdołał dojechać do mety, gdzie więcej sił na ostatnią prostą zachował Francuz Fedrigo. Zwycięstwo było dla niego tym bardziej istotne, że po tym sezonie jego grupa, Bouygues Telecom przestaje istnieć.

W klasyfikacji generalnej nie zaszły znaczące zmiany. Prowadzenie utrzymał Włoch Rinaldo Nocentini. Wszystko wskazuje na to, że szybko jej nie straci. Kolarzy czekają bowiem płaskie etapy. Koszulkę najlepszego górala od Christophe'a Kerna przejmuje Egoi Martinez z grupy Euskaltel.

Relacja

16.39 - FEDRIGO! Pellizotti ruszył pierwszy, ale Fedrigo nie odpuścił i wyprzedził Włocha tuż przed metą! To drugie zwycięstwo Francuza w historii jego startów w Tour de France.

16.36 - Dwa kilometry do mety, przewaga 40 sekund. Wygra Pelizotti albo Fedrigo!

16.31 - 6 kilometrów do mety, przewaga zmalała do 50 sek. Rabobank i Caisse d'Epargne liczą na finisz z peletonu swoich sprinterów: Oscara Freire i Jose Rojasa

16.24 - 10 kilometrów do mety, przewaga zmalała do1 min 22 sek.

16.22 - Przewaga znów maleje. Na 13 kilometrów do mety wynosi 1 min 50 sek

16.15 - Na czele peletonu zawodnicy Rabobanku i Caisse d'Epargne. Na 18 kilometrów do mety przewaga dwójki wynosi 2 minuty i 20 sekund.

16.02 - Na 26 kilometrów przed metą przewaga dwójki wynosi dwie i pół minuty.

15.54 - Na 34 kilometry przed metą przewaga dwójki wynosi trzy minuty.

15.48 - Peleton doścignął grupę pościgową i jedzie ze stratą trzech minut i czterdziestu sekund za prowadzącą dwójką. Przewaga topnieje w oczach i wszystko wskazuje na to że ucieczka się nie powiedzie.

15.43 - Do 43 kilometry do mety, dwóch uciekinierów ma już tylko cztery i pół minuty przewagi nad peletonem, który przyspieszył i wkrótce wchłonie zapewne grupę pościgową.

15.37 - Egoi Martinez jadący w grupie pościgowej jako siódmy minął szczyt Tourmalet, ale 16 punktów które za to otrzymał pozwalają mu objąć prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

15.28 - Pellizotti i Fedrigo zjeżdżają z Tourmalet z przewagą 3 minut nad siedmioosobową grupką pościgową. Peleton ma już 5 minut straty do liderów.

15.10 - Na Tourmalet pierwszy melduje się Pellizotti tuż przed Fedrigo.

14.59 - Peleton już wchłonął Voigta i jedzie trzy minuty za prowadzącą dwójką.

14.49 - Niemiec traci do prowadzącej dwójki już minutę. Coraz bliżej są grupa pościgowa i peleton.

14.43 - Voigt odpada z ucieczki

14.30 - Kolarze zaczęli wspinaczkę na Tourmalet. Grupa pościgowa (m.in. Paulinho, Ten Dam, Voeckler, Van der Broeck) wchłonęła już Duque. Z minutową stratą do nich jedzie peleton.

14.18 - Prowadząca trójka ma 1 minutę 50 sekund przewagi nad Duque. Za nim, z ponad minutą stratą grupa pościgowa. Peleton, z czołówką wyścigu do liderów traci 3 minuty 46 sekund.

14.08 - Pellizotti wygrywa górską premię i inkasuje 15 punktów. Za nim Fedrigo, trzeci Voigt

13.56 - Z uciekającej czwórki wykruszył się Duque.

13.50 - Do szczytu wzniesienia zostało 6 km. Z peletonu oderwała się kolejna grupa kolarzy. Do czterech liderów tracą 3 min 54 sekundy.

13.36 - Rozpoczęła się wspinaczka pod górę Col d'Aspin. Potrwa 12 km. W pierwszej godzinie etapu kolarze jechali ze średnią prędkością 48,4 km/h. To bardzo szybko.

13.26 - Ucieczka nabiera tempa. Peleton już ponad trzy minuty z tyłu.

13.23 - Lotna premia dla Duque (6 pkt), drugi Fedrigo (4 pkt), Voigt trzeci (2 pkt).

13.19 - Z przodu zostało czterech kolarzy: Jens Voigt, Franco Pellizotti, Leonardo Duque i Pierrick Fedrigo. Mają 48 sekund przewagi nad peletonem.

13.05 - Ucieczka wyklarowała się już na pierwszych kilometrach. Jednak po ataku Armstronga z peletonu natychmiast została zlikwidowana.

12.55 - W niedzielę kolarze jadą z Saint-Gaudens do Tarbes. Największą "atrakcją" trasy jest sławna góra Tourmalet (2115 m). Etap liczy 160,5 km, z czego 90 km to wspinaczka pod górę.

Maja Włoszczowska na Mistrzostwach Europy zdobyła złoto ?