Kariery emigrantów: Polski talent angielskiego rugby league

Jarosław Obuchowski jako pierwszy w historii Polak zadebiutował w angielskiej zawodowej lidze rugby trzynastoosobowego. Gazety na Wyspach Brytyjskich przytaczają historię 18-latka z Białegostoku, który w rugby gra dopiero od dwóch lat.

Jarosław Obuchowski ma 18 lat. Wychowywał się w Białymstoku, gdzie po raz pierwszy zetknął się z rugby. Później wyjechał do Wielkiej Brytanii i przypadkiem trafił na trening. Teraz jest jednym z talentów angielskiej ligi rugby.

- Tam gdzie dorastałem w Polsce, wielu chłopaków biegało za piłką, ale niektórzy z nas próbowali grać w rugby. Wtedy nie mieliśmy żadnego pojęcia o zasadach. Kiedy jeden z nas miał piłkę, trzech innych po prostu rzucało się na niego i powalało go. Wszyscy opuszczali plac gry krwawiąc - opowiada Obuchowski.

Młody Polak na trening trafił przypadkiem. W Southgate College chciał nauczyć się angielskiego. Do jego rąk trafiło ogłoszenie o naborze do drużyny. Obuchowski więc poszedł.

- Trener Callum dał mi szansę gry w rezerwach, kiedy North London Stags (drużyna do lat 18) grała z pierwszą drużyną London Skolars. Naprawdę mi się spodobało. I nieważne, jaki był wynik - mówi Polak.

Gra Obuchowskiego zyskała uznanie w oczach trenera pierwszej drużyny London Skolars. Zaczął więc trenować więcej - pięć razy w tygodniu: trzy razy z pierwszą drużyną, dwa razy z rezerwami.

Po dwóch sezonach doszło do precedensu - Obuchowski został pierwszym Polakiem, który zadebiutował w zawodowym zespole rugby league. Gazety na Wyspach Brytyjskich opisują go jako utalentowanego skrzydłowego i podkreślają, że w rugby gra dopiero od dwóch lat.

Na Wyspach Brytyjskich istnieją obok siebie dwie odmiany rugby. Ta popularniejsza na świecie - rugby piętnastoosobowe - nazywana jest rugby union. Ta mniej popularna - uprawiana głównie w Anglii i Australii - nazywana jest rugby league. W Polsce nie ma drużyn w tej drugiej odmianie.

Więcej o rugby czytaj tutaj ?

Więcej o: