Stadion przy ul. Litewskiej po przebudowie nie przypomina już obiektu nawet sprzed 10 lat. Kiedyś był prostym obiektem z żużlową bieżnią pozostałą po Wiarusie. Za ponad 16 milionów złotych powstał w pełni nowoczesny obiekt lekkoatletyczny, choć jego modernizacja też pozostawiała wiele do życzenia. Miasto na przebudowę musiało wysupłać z własnego budżetu 30 procent potrzebnej kwoty. Resztę dał Urząd Kultury Fizycznej i Sportu.
Obecnie trybuny mieszczą 2000 widzów, a w przyszłym roku miasto obiecuje zbudowanie drugiej stałej trybuny po przeciwnej stronie obecnej. Na miejscu znajduje się hala z tartanową bieżnią, miejscem do skoku w dal, wzwyż i siłownią. W planach, oprócz drugiej trybuny, jest przebudowa stadionu rozgrzewkowego.
Obecny stadion został otwarty w kwietniu 2002 roku przez ówczesnego prezydenta Edmunda Runowicza i Irenę Szewińską, prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Otrzymał wówczas imię Wiesława Maniaka. Najsłynniejszego lekkoatlety ze Szczecina, zmarłego w 1982 roku, srebrnego medalisty olimpijskiego w sztafecie 4 x 100 m. W latach 60. najszybszego białego sprintera na świecie.
W 2007 roku stadion uzyskał międzynarodowy certyfikat IAAF. To oznacza, że mogą na nim być rozgrywane zawody rangi Pucharu Europy w Wielobojach czy Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Taki certyfikat obok Szczecina mają stadiony w Warszawie i Bydgoszczy.
Od dnia otwarcia co roku na stadionie odbywają się zawody w randze krajowej lub międzynarodowej. Mistrzostwa Polski w lekkiej Atletyce w 2002 roku zostały uznane za najlepiej zorganizowane zawody w ich ponad 80-letniej historii.
Pierwszą dużą imprezą międzynarodową były w 2007 roku zawody Pucharu Europy w Wielobojach (Superliga kobiet i Pierwsza Liga mężczyzn). Nie brakowało wówczas utytułowanych lekkoatletów, uczestników największych imprez sportowych na świecie. Gwiazdą zawodów została Brytyjka Jessica Ennis, która w tym samym roku odebrała europejską nagrodę dla Wschodzącej Gwiazdy Sportu. Ennis wygrała w Szczecinie w klasyfikacji indywidualnej (6399 pkt) oraz razem z koleżankami w klasyfikacji drużynowej.
Wśród panów najlepszym wieloboistą w rywalizacji pierwszej ligi został Belg Hans Van-Alphen (7930 pkt), a drużynowo wygrali Belgowie (23712 pkt) przed Polską (22520 pkt). Obie drużyny awansowały do Superligi.
Kolejnym wielkim wyzwaniem organizacyjnym był międzynarodowy mityng Pedro's Cup 2008 wpisany do kalendarza EAA [Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej - red.]. Niespełna dwa tygodnie po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w Szczecinie wystartowało 18 medalistów ze stolicy Chin, w tym pięciu mistrzów Olimpiady: Amerykanka Dawn Harper (100 m przez płotki), Jamajka Melaine Walker (400 m przez płotki), Kenijczyk Wilfred Bungei (800 m), Tomasz Majewski (pchnięcie kulą) oraz Jamajczyk Asafa Powell (4x100 m).
Ozdobą zawodów był bieg mężczyzn na 100 m. Były rekordzista świata, Asafa Powell z wynikiem 9,89 s. stał się pierwszym zawodnikiem, który na polskiej ziemi złamał barierę 10 s.
W tym roku mityng znów odbędzie się w Szczecinie (15 września)
2002 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce
2002 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Wielobojach i Biegu na 10 km
2004 - Mistrzostwa Polski w Wielobojach
2004 - Międzynarodowy Mecz Lekkoatletyczny Polska - Francja - Rosja U17
2006 - Międzynarodowy Mecz Lekkoatletyczny Polska - Niemcy U23
2007 - Puchar Europy w Wielobojach (Superliga Kobiet, 1 liga mężczyzn)
2008 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce
2008 - Międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Pedro's Cup