Stadion pełen mistrzów

Kiedyś obiekt należał do wojskowego klubu Wiarus, potem był we władaniu Budowlanych, dziś miejski stadion lekkoatletyczny spełnia wszystkie normy, by mogły się na nim odbywać międzynarodowe mityngi

Stadion przy ul. Litewskiej po przebudowie nie przypomina już obiektu nawet sprzed 10 lat. Kiedyś był prostym obiektem z żużlową bieżnią pozostałą po Wiarusie. Za ponad 16 milionów złotych powstał w pełni nowoczesny obiekt lekkoatletyczny, choć jego modernizacja też pozostawiała wiele do życzenia. Miasto na przebudowę musiało wysupłać z własnego budżetu 30 procent potrzebnej kwoty. Resztę dał Urząd Kultury Fizycznej i Sportu.

Obecnie trybuny mieszczą 2000 widzów, a w przyszłym roku miasto obiecuje zbudowanie drugiej stałej trybuny po przeciwnej stronie obecnej. Na miejscu znajduje się hala z tartanową bieżnią, miejscem do skoku w dal, wzwyż i siłownią. W planach, oprócz drugiej trybuny, jest przebudowa stadionu rozgrzewkowego.

Obecny stadion został otwarty w kwietniu 2002 roku przez ówczesnego prezydenta Edmunda Runowicza i Irenę Szewińską, prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Otrzymał wówczas imię Wiesława Maniaka. Najsłynniejszego lekkoatlety ze Szczecina, zmarłego w 1982 roku, srebrnego medalisty olimpijskiego w sztafecie 4 x 100 m. W latach 60. najszybszego białego sprintera na świecie.

W 2007 roku stadion uzyskał międzynarodowy certyfikat IAAF. To oznacza, że mogą na nim być rozgrywane zawody rangi Pucharu Europy w Wielobojach czy Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Taki certyfikat obok Szczecina mają stadiony w Warszawie i Bydgoszczy.

Od dnia otwarcia co roku na stadionie odbywają się zawody w randze krajowej lub międzynarodowej. Mistrzostwa Polski w lekkiej Atletyce w 2002 roku zostały uznane za najlepiej zorganizowane zawody w ich ponad 80-letniej historii.

Pierwszą dużą imprezą międzynarodową były w 2007 roku zawody Pucharu Europy w Wielobojach (Superliga kobiet i Pierwsza Liga mężczyzn). Nie brakowało wówczas utytułowanych lekkoatletów, uczestników największych imprez sportowych na świecie. Gwiazdą zawodów została Brytyjka Jessica Ennis, która w tym samym roku odebrała europejską nagrodę dla Wschodzącej Gwiazdy Sportu. Ennis wygrała w Szczecinie w klasyfikacji indywidualnej (6399 pkt) oraz razem z koleżankami w klasyfikacji drużynowej.

Wśród panów najlepszym wieloboistą w rywalizacji pierwszej ligi został Belg Hans Van-Alphen (7930 pkt), a drużynowo wygrali Belgowie (23712 pkt) przed Polską (22520 pkt). Obie drużyny awansowały do Superligi.

Kolejnym wielkim wyzwaniem organizacyjnym był międzynarodowy mityng Pedro's Cup 2008 wpisany do kalendarza EAA [Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej - red.]. Niespełna dwa tygodnie po Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w Szczecinie wystartowało 18 medalistów ze stolicy Chin, w tym pięciu mistrzów Olimpiady: Amerykanka Dawn Harper (100 m przez płotki), Jamajka Melaine Walker (400 m przez płotki), Kenijczyk Wilfred Bungei (800 m), Tomasz Majewski (pchnięcie kulą) oraz Jamajczyk Asafa Powell (4x100 m).

Ozdobą zawodów był bieg mężczyzn na 100 m. Były rekordzista świata, Asafa Powell z wynikiem 9,89 s. stał się pierwszym zawodnikiem, który na polskiej ziemi złamał barierę 10 s.

W tym roku mityng znów odbędzie się w Szczecinie (15 września)

Rozegrano w Szczecinie:

2002 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce

2002 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Wielobojach i Biegu na 10 km

2004 - Mistrzostwa Polski w Wielobojach

2004 - Międzynarodowy Mecz Lekkoatletyczny Polska - Francja - Rosja U17

2006 - Międzynarodowy Mecz Lekkoatletyczny Polska - Niemcy U23

2007 - Puchar Europy w Wielobojach (Superliga Kobiet, 1 liga mężczyzn)

2008 - Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce

2008 - Międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Pedro's Cup