Zespoły odchodzą z F1: Powstanie nowa seria wyścigowa!

Ferrari, McLaren, Renault, BMW Sauber, Toyota, Brawn, Red Bull i Toro Rosso zadeklarowały, że zamierzają utworzyć nową serię wyścigową, konkurencyjną do F1. Powodem ma być konflikt spowodowany zmianami w F1.

- Zespoły nie mogą nadal zgadzać się na kompromisy, jeśli chodzi o podstawowe wartości tego sportu i odmówiły zmiany warunkowych zgłoszeń do przyszłorocznych mistrzostw świata Formuły 1" - powołuje się na oświadczenie Formula One Teams' Associations serwis F1.pl.

Zespoły postanowiły więc stworzyć konkurencję dla F1. Jak zapewnia w oświadczeniu FOTA, nowa seria będzie miała jeden zestaw przepisów, przyciągnie więcej zespołów i chętnie wysłucha życzeń partnerów, udziałowców oraz kibiców, wliczając w to niższe ceny biletów dla widzów na całym świecie.

W nowej serii wezmą udział najlepsi kierowcy, gwiazdy, znane marki, sponsorzy, promotorzy i firmy historycznie związane z najwyższą kategorią sportów motorowych."

Na reakcję FIA nie trzeba było długo czekać. W odpowiedzi, federacja obwiniła za brak porozumienia część ekip zrzeszonych w FOTA. - FIA nie może pozwolić ani na finansowy wyścig zbrojeń, ani na dyktowanie przez FOTA przepisów F1.

Zdenerwowany szef FIA pojawił się też na torze Silverstone, gdzie odbyła się kryzysowa narada.

Zespoły zapewniły FIA jednak, że zostaną w F1 do końca 2012 roku.

Więcej o konkurencyjnych wobec F1 wyścigach - czytaj na F1.pl ?