Finał Roland Garros na żywo: Roger Federer wygrywa!

W finale wielkoszlemowego turnieju na kortach imienia Rolanda Garrosa Roger Federer pokonał Robina Soderlinga 6:1, 7:6, 6:4, jest zapisany grubymi literami na kartach tenisowej historii.

Trzeci set

2:0

Niedobra informacja dla kibiców Szweda. Mimo fantastycznej gry, przegrywa swoje podanie. Kibice zgromadzeni na korcie pochowali już parasole, ale większość myśli chyba bardziej o tym, kiedy Federer przejdzie do historii, niż o tym, czy Szwed nawiąże walkę. Soderling wygrywa najpiękniejsze wymiany meczu, ale przegrywa całe gemy. Federer jest jak profesor tenisa, Soderling jak utalentowany uczeń.

3:2

Czwarty gem trzeciego seta to prawdopodobnie gem decydujący o losach meczu. Soderling był bliski przełamania Federera, ale brakowało mu albo zdecydowania, albo chęci podjęcia ryzyka. Szwajcar grał swoje, spokojnie zmierza do celu. Trener Robina tylko wzruszał ramionami... Następnego gema wygrał Szwed, ale czy to ma jakieś znaczenie?

5:3

Jeszcze tylko jeden gem. Szwed gra przyzwoicie, ale na Federera to za mało. Soderling gra najładniejszą partię w meczu, ale zakończenie może być tylko jedno, a zawodnicy chyba to już wiedzą.

6:4

Dzisiejszy nagłówek portalu ESPN brzmiał - Name. Set. Match. Dziennikarze chcieli podkreślić, że to historyczny finał jednego nazwiska. Federer wygrywa i znowu płacze. teraz jednak są to łzy radości. Federer jest żyjącą i ciągle grającą legendą.

Drugi set

1:0

Pierwsza piłka dla Szweda, ale cztery kolejne dla serwującego Federera. Szwajcar ma pełną kontrolę nad przebiegiem spotkania.

3:2

Szwed zaczyna nawiązywać wyrównaną walkę, ale przewaga cały czas po stronie Federera. Na korcie mieliśmy przerwę, spowodowaną wtargnięciem kibica. Został powalony na kort i zniesiony za ręce i nogi przez ochroniarzy.

4:4

W Paryżu coraz mocniej pada. Kibice wyciągają parasole, a Soderling jakby radził sobie lepiej w warunkach zbliżonych do tych panujących w Skandynawii. Na początku meczu cieszył się z każdej przebitej piłki, teraz zaczyna atakować. Będzie zacięta końcówka seta.

5:5

Federer wygrywa gema przy swoim serwisie dziecinnie łatwo, Soderling swoje podanie wykorzystuje w podobny sposób. Mączka jest coraz bardziej śliska, deszcz ciągle pada, kibice wyciągają parasole, a zawodnicy coraz częściej proszą o ręczniki. Nudna faza meczu, obaj tenisiści wykorzystują swoje przewagi, kto jest lepszy okaże się chyba dopiero w tie-breaku.

6:6

Szwed chyba za szybko zaczął myśleć o tie-breaku. Federer kilkoma piłkami pogrążył rywala, który słaniał się po korcie, jak nowicjusz. Soderling kiepsko radzi sobie w wymianach, ale znów zaczyna serwować jak Soderling w meczu z Nadalem, czyli atomowo.

7:6

Liczyliśmy na zaciętego tie-breaka, a otrzymaliśmy festiwal asów Federera. Szwajcar chyba pozazdrościł serwisu Soderlingowi i zaatakował go kanonadą mocnych uderzeń. Wygrał 7:1. Tylko jeden set dzieli Federera od stania się legendą.

Pierwszy set

Od początku miażdżąca przewaga Szwajcara. Trzy razy przełamał Soderlinga, który jedynego gema wygrał przy stanie 0:4. Szwed zdołał obronić pierwszego setbola, ale przy drugim był bezradny - poszedł do siatki i został bezlitośnie minięty przez Federera.

Przed meczem

W półfinałach obaj zawodnicy stoczyli mordercze 5-setowe boje. Federer pokonał Argentynczyka Juana Martina Del Potro 3:6, 7:6, 2:6, 6:1, 6:4, a Soderling wyeliminował Chilijczyka Fernando Gonzaleza wygrywając 6:3, 7:5, 5:7, 4:6, 6:4.

Dla Szwajcara to czwarty finał French Open z rzędu. W latach 2006-08 przegrywał z Hiszpanem Rafaelem Nadalem, którego w tym roku w czwartej rundzie wyeliminował Soderling. Dla Szweda sam udział w finale to niesamowity sukces. Dotychczas nigdy nie udało mu się dojść nawet do ćwierćfinału imprezy wielkoszlemowej. Czy w finale jest w stanie powalczyć o jeszcze jedną niespodziankę?

Obaj zawodnicy grali ze sobą dziewięciokrotnie i dziewięciokrotnie wygrywał Federer. Ale Soderling gra turniej życia. Dość powiedzieć, że pokonał Rafaela Nadala, lidera światowego rankingu, z którym przegrał wcześniej w Rzymie 1:6, 0:6.

Jeżeli Federer wygra, skompletuje tzw. Wielkiego Szlema, czyli triumfy w czterech największych turniejach tenisowych: Australian Open, French Open, Wimbledonie i US Open. Brakuje mu bowiem jedynie zwycięstwa w Paryżu. Dodatkowo, pokonując Soderlinga Federer zdobędzie swój 14 tytuł wielkoszlemowy, i zrówna się pod tym względem z Amerykaninem Pete'm Samprasem.

Bjoern Borg przygotował Soderlinga do pokonania Federera ?