French Open: Federer miażdzy statystykami, gra o rekord

Bilans spotkań Rogera Federera z trójką pozostałych półfinalistów French Open wynosi 26-1. Szwajcar jest też zdecydowanym faworytem bukmacherów. - Jeśli wygra, to wyrówna rekord Pete'a Samprasa 14 zwycięstw w Wielkim Szlemie - zauważa dziennikarz Sport.pl i ?Gazety Wyborczej Jakub Ciastoń.

W półfinale Federer zmierzy się z del Potro, w drugiej parze Gonzalez zagra z Soederlingiem. Bilans spotkań z całą trójką jest dla Szwajcara niezwykle korzystny. Na 27 spotkań Federer wygrywał 26 razy.

- Jedyna porażka Federera z Gonzalezem miała miejsce w listopadzie 2007 r. w kończącym sezon Masters Cup w Szanghaju. I nie miała żadnego znaczenia. Chilijczyk wygrał mecz grupowy, ale Szwajcar i tak sięgnął wtedy po tytuł - przypomina dziennikarz Sport.pl Jakub Ciastoń.

Federer jest zdecydowanym faworytem wśród bukmacherów. Oto jak przedstawiają się szanse półfinalistów wg Williama Hilla:

Roger Federer - 1,67

Juan Martin del Potro - 5,50

FernandoGonzalez - 5,50

Robin Soderling - 6,50

Jeżeli Federer wygra French Open, to wyrówna rekord Pete'a Samprasa 14 zwycięstw w Wielkim Szlemie. W jego zasięgu jest również inne wielkie osiągnięcie.

- Federer może zostać szóstym w historii męskiego tenisa człowiekiem, który skompletuje tzw. "Career Slam". Do tej pory każdy z czterech turniejów wielkoszlemowych choć jeden raz wygrali: Fred Perry, Don Budge, Rod Laver, Roy Emerson i Andre Agassi. Spośród tej piątki tylko Laver i Agassi dokonali tego w tzw. erze open, czyli po 1968 r., gdy tenis stał się zawodowym sportem. Agassi jest jedynym, który wygrywał na trzech różnych nawierzchniach. Laver triumfował w czasach, gdy US Open, Australian Open i oczywiście Wimbledon, odbywały się na trawie - pisze na swoim blogu Jakub Ciastoń.

Więcej o tym przeczytaj na blogu Jakuba Ciastonia ?