Igrzyska w Squaw Valley w 1960 r. w skrócie

Polskie panczenistki doskonale wykorzystały okazję, jaką było włączenie do programu igrzysk łyżwiarstwa szybkiego kobiet. Elwira Seroczyńska była druga na 1500 m, a Helena Pilejczyk trzecia na tym samym dystansie.

Igrzyska w Squaw Valley w 1960 r. w skrócie

Polskie panczenistki doskonale wykorzystały okazję, jaką było włączenie do programu igrzysk łyżwiarstwa szybkiego kobiet. Elwira Seroczyńska była druga na 1500 m, a Helena Pilejczyk trzecia na tym samym dystansie.

Daty:

18-28 lutego 1960

Liczba reprezentacji:

30

Liczba uczestników:

749 (158 kobiet i 591 mężczyzn)

Program

6 dyscyplin sportowych (27 konkurencji)

biatlon (1 konkurencja)

narciarstwo klasyczne (8 konkurencji)

narciarstwo alpejskie (6 konkurencji)

łyżwiarstwo figurowe (3 konkurencje)

łyżwiarstwo szybkie (8 konkurencji)

hokej na lodzie (1 konkurencja)

W 1960 roku 8. zimowe igrzyska olimpijskie ponownie trafiły na kontynent amerykański. Dwa medale zdobyły polskie łyżwiarki szybkie.

W "Dolinie Indianki", leżącej w pobliżu Jeziora Tahoe (w górach Sierra Nevada) nie było żadnych urządzeń dla sportów zimowych aż do momentu, gdy USA otrzymały prawo organizacji igrzysk. Śniegu zaś nie było aż do otwarcia imprezy. Na szczęście spadek temperatury zmienił mżawkę w długo oczekiwany śnieg i zawody olimpijskie rozpoczęły się w zimowym krajobrazie odludnej doliny.

Polskie panczenistki doskonale wykorzystały okazję, jaką było włączenie do programu igrzysk łyżwiarstwa szybkiego kobiet. Elwira Seroczyńska była druga na 1500 m, a Helena Pilejczyk trzecia na tym samym dystansie. Gdyby nie upadek na ostatnim wirażu biegu na 1000 m, Seroczyńska mogła być mistrzynią olimpijską. Były to jedyne jak dotąd igrzyska, w których Polacy (właściwie Polki) zdobyli dwa medale.

Najbardziej ekscytującym Amerykanów wydarzeniem było zwycięstwo ich hokeistów z Rosjanami i Kanadyjczykami, co pozwoliło im zdobyć złoty medal.

W tej samej hali amerykańscy łyżwiarze figurowi, Carol Heiss i David Jenkins, wygrali konkurencje solistek i solistów. Na otwartym torze do jazdy szybkiej Rosjanin Jewgienij Griszyn powtórzył swe zwycięstwa na 500 i 1500 m. I znowu na 1500 m dzielił swój sukces - tym razem z Norwegiem Roaldem Aasem. Rosjanka Lidia Skoblikowa zwyciężyła dwukrotnie, na dyst. 1500 i 3 000 m.

Szwed Klas Lestander został pierwszym mistrzem igrzysk w biathlonie (dwuboju zimowym - na 20 km), dyscyplinie, która po raz pierwszy znalazła się w programie olimpijskim.

Sensacją igrzysk były zwycięstwa pierwszych zawodników spoza Skandynawii w kombinacji norweskiej (Georg Thoma, Niemcy) i w otwartym konkursie skoków (Helmut Recknagel, Niemcy).