Ferrari i pozostałe teamy zgłosiły się do sezonu 2010

Ferrari, podobnie jak inne teamy F1, zgłosiło się do startów na przyszły sezon w Formule 1. Włoski zespół przez kilka tygodni protestował przeciwko cięciom budżetowym w F1 i groził wycofaniem się z wyścigów.

A jednak wszyscy pojadą! ?

- Wszystkie teamy zrzeszone w FOTA zgłosiły się dziś do startów w przyszłym sezonie - tak brzmi oficjalne oświadczenie Formula One Teams Association.

Zgłoszenie zespołów oznacza koniec konfliktu o budżety zespołów na przyszły sezon. Kilka czołowych ekip Formuły 1, w tym. m.in. Ferrari i McLaren-Mercedes nie zgadzało się na wprowadzenie opcjonalnego limitu budżetu w wysokości 40 mln funtów w 2010 roku.

Podczas czwartkowego spotkania w Londynie członkowie Stowarzyszenia Zespołów Formuły 1 (FOTA) przygotowali kompromisowe rozwiązanie, które najprawdopodobniej zakończyło konflikt pomiędzy zespołami i FIA.

Formula One Teams' Association zaproponowało stopniowe przejście do limitu budżetowego. W przyszłym sezonie miałby on wynieść 100 mln euro, natomiast rok później 45 mln euro (czyli tyle, ile chce FIA). Poza tym nowe zespoły otrzymają technologiczną pomoc, obejmującą dostawę niektórych podzespołów oraz wiedzę dotyczącą projektowania.

W piątek o północy upływał termin zgłoszeń do przyszłorocznych mistrzostw świata, a z obecnych ekip jedynie Williams przesłał wcześniej swoją prośbę o udział, za co zresztą został wyłączony z prac FOTA.

Kubica od nowego sezonu kierowcą Ferrari? - czytaj tutaj ?