Nowe zasady, nowe limity w lidze hokejowej

Tylko trzech obcokrajowców w drużynie, a także nowy system rozgrywek - takie zmiany zafundował Zarząd Polskiego Związku Hokeja na Lodzie klubom hokejowym w ekstraklasie i I lidze.

We wtorek na posiedzeniu zarządu podjęto dość ważne decyzje dla polskiego hokeja, przynajmniej zdaniem władz związkowych. Zmieniono system rozgrywek o mistrzostwo Polski, a także zmniejszono limit obcokrajowców występujących w drużynie w ekstraklasie i w I lidze w danym meczu.

Nowy system rozgrywek zakłada zmianę rozgrywania drugiego etapu. Po rozgrywkach zasadniczych w ekstralidze i w I lidze zespoły występujące w nich zostaną podzielone na trzy grupy. Grupę "silniejszą" stworzy sześć najlepszych zespołów z ekstraklasy, grupę "średnią" - cztery ostatnie zespoły ekstraligi oraz dwie najlepsze z I ligi. Pozostałe drużyny pierwszoligowe rywalizować będą w grupie "słabszej". W trzecim etapie rozgrywek zespoły z grupy "silniejszej" i dwa najlepsze zespoły z grupy "średniej" zmierzą się w play-off, a pozostałe zespoły zagrają w systemie każdy z każdym. Nowy system, który może doprowadzić do zmniejszenia liczby drużyn w ekstraklasie w sezonie 2011/12, zostanie jeszcze dopracowany przez Wydział Gier i Dyscypliny.

O ile zmiany systemu rozgrywek spotkały się z dość pozytywnym przyjęciem w klubach, które deklarują chęć przetestowania takiego rozwiązania, o tyle kolejne zmiany zaproponowane przez władze związku budzą zastrzeżenia.

Chodzi o zmniejszenie limitu obcokrajowców. Zarząd postanowił, że od przyszłego sezonu będzie mogło w meczu występować tylko trzech zagranicznych hokeistów (bramkarz będzie liczony podwójnie), a nie jak dotychczas pięciu.

Decyzja ta została podjęta bez konsultacji z prezesami klubów, dlatego ci, choć na razie nieoficjalnie, wyrażają oburzenie tymi zmianami. Rozmawiają ze sobą, co zrobić w tej sytuacji, bowiem większość zespołów ma już podpisane kontrakty z zagranicznymi zawodnikami.