Federer upokorzył Nadala w Madrycie na mączce

Roger Federer pokonał Rafaela Nadala w finale turnieju ATP w Madrycie w dwóch setach (6:4, 6:4). To drugie zwycięstwo Szwajcara z Nadalem na mączce.

Numer dwa rankingu ATP przełamał serwis Nadala w drugim i szóstym gemie pierwszego seta. W drugim secie Federer przy stanie 5:4 w decydującym gemie przegrywał już 15:40, ale wyrównał. Zwycięstwo nad Hiszpanem zapewnił sobie już przy pierwszej piłce meczowej, gdy zaserwował asa.

Finał w Madrycie to był dopiero drugi mecz Federera z Nadalem w tym roku. Wcześniej spotkali się w finale Australian Open, który zakończył się zwycięstwem aktualnego numeru jeden. Teraz Szwajcar wziął srogi rewanż. Nie dość, że pokonał Nadala przed jego własną publicznością, to jeszcze drugi raz w historii ich rywalizacji wygrał z nim na mączce na tydzień przed startem Roland Garros.

Nadal nie będzie też pierwszym tenisistą w historii, który wygrał trzy turnieje z serii Masters na mączce w tym samym roku. Wcześniej Hiszpan wygrał zawody w Monte Carlo i Rzymie. W jego "domowym" turnieju w Madrycie nie sprostał Federerowi. To dopiero jego piąta porażka na mączce w 155. meczach od 2005 roku.

Federer po raz siódmy wygrał z Nadalem w 20. meczach. Do tej pory Hiszpan aż dziewięć razy był lepszy od Szwajcara na mączce (na 11 meczów), na sztucznej nawierzchni jest remis 3:3, a na trawie Federer wygrał dwa z trzech meczów. Nadal pokonał Federera w pięciu poprzednich pojedynkach.