Luis Figo: Kończę karierę

- To najlepszy czas na koniec kariery. Zostałem mistrzem, a siedziałem na ławce. Nie zagram już na najwyższym poziomie. Nie przyjmę również żadnej poważnej oferty - powiedział w sobotę Luis Figo. Profesjonalna przygoda z piłką nożną 36-letniego Portugalczyka trwała 20 lat.

Inter Mediolan zdobył w sobotę 17 mistrzostwo Włoch w Historii klubu. Ten wieczór był wyjątkowy jeszcze z innego powodu. 36 - letni portugalski pomocnik Interu Luis Figo poinformował, że za zamierza zakończyć piłkarską karierę

- To pierwszy raz, kiedy zostałem mistrzem i nie miałem w zasadzie na to wpływu, bo nie grałem. Czas więc odejść - ogłosił piłkarz.

Portugalski napastnik dodał jednak, że być może przedłuży jeszcze trochę swoją karierę, ale na nieco niższym poziomie. W grę wchodzić może transfer do któregoś z bogatych, arabskich klubów, bądź przeprowadzka do USA i występy MLS.

- Nie zagram już nigdy na najwyższym poziomie. Prawdopodobnie nie przyjmę również żadnej oferty z innego klubu. No może jeśli trafi się coś wyjątkowego spoza Europy, ale to mało możliwe - powiedział Figo

Historia Luisa Figo

Luis Filipe Madeira Caeiro Figo urodził się 1972 roku w Almaidzie. Swoją karierę rozpoczął w miejscowym klubie Os Pastihas. W wieku 10 lat ćwiczył już Sportingu Lizbona.

Od najmłodszych lat podejmował kontrowersyjne decyzje na temat swojej przyszłości. W 1995 roku podpisał jednoczesny kontrakt z Juventusem i Parmą, bo jak sam mówi, nie mógł się zdecydować. Za to ukarano go zakazem gry we Włoszech.

W końcu opuścił Sporting (129 spotkań, 16 bramek) i przeszedł do FC Barcelony(pięć sezonów, 171 występów, 30 bramek), gdzie stał się bożyszczem kibiców.

W 2000 roku znów zaszokował świat, kiedy odszedł do największego rywala "Dumy Katalonii" Realu Madryt, za co w Barcelonie go znienawidzono. Był to również wtedy rekord transferowy - Figo kosztował madrycki klub 56 mln dolarów.

W Madrycie spędził kolejne pięć lat. Zagrał w 162 spotkaniach, strzelił 37 bramek.

Na swoim koncie Luis Figo ma triumf w Lidze Mistrzów, Superpuchar Hiszpanii, Puchar Interkontynentalny i Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza roku na świecie.

W 2005 roku Figo w końcu trafił do Włoch. Po zdobyciu przez Inter 17 mistrzostwa kraju ogłosił zakończenie kariery.

Karierę reprezentacyjną Luis Figo zakończył po mistrzostwach świata w 2006 roku. Z Portugalią piłkarz wywalczył wicemistrzostwo Europy (2004). W barwach kraju zagrał 127 razy i strzelił 32 bramki.

Luis Figo i Tomasz Frankowski: Piłkarze umierają młodo ?