Trybunał FIA: Dyfuzory mają przestrzenie, nie dziury

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) opublikowała uzasadnienie wyroku Międzynarodowego Trybunału Apelacyjnego przy tej organizacji uznającego legalność podwójnych dyfuzorów.

Podwójny dyfuzor to część podwozia, która dociska bolid do powierzchni toru. W pierwszych dwóch wyścigach tego sezonu tylko zespoły Brawna, Toyoty i Williamsa go zastosowały. Pozostałe zaskarżyły to rozwiązanie jako nielegalne.

Wątpliwości skarżących budziły otwory w dyfuzorach, ale Trybunał uznał, że "nie są to dziury, lecz przestrzenie pomiędzy powierzchniami. Natomiast same powierzchnie nie mają otworów w rozumieniu artykułu 3.12.5 Regulaminu Technicznego".

Innym argumentem podnoszonym przez teamy były koszty, które będą musiały ponieść, by przebudować swoje bolidy. miało to stać w sprzeczności z programem redukcji kosztów w Formule 1. W tym przypadku Trybunał tez nie podzielił ich stanowiska. "Możliwość poniesienia kosztów związanych z rozwojem przez zespoły, które nie posiadają podwójnego dyfuzora, nie może być czynnikiem wpływającym na wydanie orzeczenia w sprawie legalności tego rozwiązania" - czytamy w uzasadnieniu. Dyfuzory są legalne - decyzja nie mogła być inna

Więcej o uzasadnieniu Trybunału w sprawie dyfuzorów - czytaj na portalu f1.pl ?

Więcej o: