GP Chin: Vettel ruszy z pole position

Po raz pierwszy w sezonie nie wygrał Jenson Button, najszybszy przedstawiciel Bandy Dyfuzorów. Button był dopiero piąty po pasjonującej walce o pole position. Kubica dopiero 18! GP Chin już w niedzielę o godz. 9.

Wyniki kwalifikacji do GP Chin ?

Red Bull przygotował fantastyczny, rewolucyjny samochód, który równie w drugiej części kwalifikacji, gdzie najwyraźniej widac różnice między bolidami, również był najszybszy. Vettel tak naprawdę przejechał szybko trzy okrążenia - po jednym na każdą sesję! Najszybsze było zawsze ostatnie - na konferencji mówił, że spowodowane to było jakąś tajemniczą awarią, którą mechanicy próbowali naprawić. O jedno okrążenie mniej wykonali tylko kierowcy, którzy odpadli w pierwszej części kwalifikacji (z wyjątkiem Kubicy, który przejechał zaledwie 8 okrążeń). Znakomicie jechał również partner Niemca w zespole Australijczyk Mark Webber - był trzeci, zaś w drugiej części kwalifikacji był tuż za Vettelem. Zespół Red Bull mimo bardzo dobrej formy, a nawet imponującej, w poprzednich wyścigach zdobył zaledwie 1,5 punkta za szóste miejsce Webbera w Malezji.

Jeszcze większą niespodzianka było drugie miejsce Fernando Alonso z Renaulta, zespołu, który przechodził trudny czas po rewolucyjnej zmianie przepisów - i zdobył zaledwie cztery punkty za dość szczęśliwe (bo po wypadkach szybszych od niego) piąte miejsce Hiszpana w Australii. Jednak Renault zastosował w tym wyścigu nowa wersje dyfuzora, podobna do stosowanych przez trzy inne zespoły. - Wsiadłem dziś w kompletnie nowy samochód. Przejechałem nim tylko trzy okrążenia w sobotę rano. Kwalifikacje były po prostu olbrzymia niewiadomą - powiedział szczęśliwy i chyba mocno zaskoczony Alonso, który ledwo prześlizgnął się do drugiej i trzeciej części kwalifikacji. Poznaj tor w Szanghaju, czyli gdzie przydadzą się dyfuzory, a gdzie KERS

Alonso, który używał KERS w pierwszych dwóch wyścigach, tym razem z niego zrezygnował. - Mieliśmy pewne kłopoty z KERS w Malezji, może przez deszcz, w każdym razie uznaliśmy, że system nie jest na tyle bezpieczny, aby go użyć - powiedział Alonso, dwukrotny mistrz świata. - To bardzo dobrze, że go nie używa. Pamiętam, jak się bronił przede mną w Australii - uśmiechnął się Vettel na tę wiadomość.

Nowe części w samochodzie miał również mistrz świata Lewis Hamilton. On również - tak jak Alonso - zastosował nowy, lepszy dyfuzor, a także, co być może jeszcze ważniejsze, całkowicie nowe przednie skrzydło. Co ciekawe, elementy nie zostały zastosowane w samochodzie Heikki Kovalainena, który odpadł w drugiej części kwalifikacji.

Szok! Najsłabszy występ Kubicy w karierze ?

Więcej o: