Białostoczanki bliżej siódmego miejsca

Trzech setów potrzebowały białostockie siatkarki, aby pokonać w piątek Gedanię Żukowo. Tym samym brakuje im jeszcze tylko jednego zwycięstwa, aby zająć siódme miejsce w ekstraklasie

Podczas rundy zasadniczej zawodniczki Pronaru Zeto Astwy AZS toczyły pięciosetowe boje z drużyną znad morza. Wówczas w Żukowie górą były nasze siatkarki, a w Białymstoku wygrywały przyjezdne. Wczorajszy pojedynek zakończył się w trzech setach, ale nie wiadomo, jakby się potoczył, gdyby gospodynie nie wygrały drugiej partii.

Po pewnym zwycięstwie w pierwszej odsłonie w kolejnej zanosiło się na następnego gładko wygranego seta, gdyż podopieczne Dariusza Luksa prowadziły już 17:11. Niestety białostoczanki nie ustrzegły się błędów, słabo zaczęły spisywać się w przyjęciu i ich przewaga stopniała do jednego "oczka" 18:17. Potem trwał zacięty bój o każdą piłkę, aż w końcu skutecznym atakiem seta zakończyła Agata Karczmarzewska-Pura i miejscowe wygrały 31:29. W trzeciej odsłonie białostoczanki również grały zrywami, ale tym razem nie dopuściły do nerwowej końcówki i mogły cieszyć się ze zwycięstwa w całym spotkaniu. Dla niektórych zawodniczek, a może i trenera Luksa, był to ostatni mecz w barwach białostockiego klubu, przed własną publicznością, gdyż niewykluczone, że po sezonie dojdzie do sporych zmian w zespole. Na razie Dominika Koczorowska i Izabela Żebrowska znalazły się w szerokiej kadrze 46 siatkarek z których trenera reprezentacji Jerzego Matlaka wybierze zawodniczki do zespołu.

- Wygrałyśmy w trzech setach i mam nadzieję, że to da nam gwarancję, że zajmiemy siódme miejsce w lidze. Chociaż z zespołem z Dąbrowy Górniczej, gdy walczyłyśmy o piątą pozycję, też we własnej sali wygrałyśmy 3:0, a potem na wyjeździe przegrywałyśmy. Mam jednak nadzieję, że teraz będzie inaczej - mówi Katarzyna Walawender, która została uznana za najlepszą zawodniczkę wczorajszego pojedynku.

Drugie spotkanie z ekipą Gedanii białostoczanki rozegrają w niedzielę w Żukowie. Jeżeli poniosą porażkę, decydujące starcie odbędzie się w poniedziałek.

Pronar Zeto Astwa AZS Białystok - Gedania Żukowo 3:0

Sety: 25:16, 31:29, 25:19.

AZS: Muhlsteinova, Karczmarzewska-Pura, Kalinowska, Żebrowska, Walawender, Mieszała, Saad (libero) oraz Manikowska, Szeszko, Gierak, Koczorowska.

Gedania: Tokarska, Wellna, Nuszel, Skowrońska, Ziemcowa, Sawoczkina, Durajczyk (libero) oraz Kaliszuk, Pasznik, Szymańska.