Doskona³y start p³occzanek w prze³ajach

XXII Cross Szczutowa zakoñczy³ siê sukcesem m³odych p³ockich biegaczy. W¶ród gimnazjalistów rz±dzili i dzielili uczniowie Gimnazjum nr 1, którzy wywalczyli w sumie 11 medali oraz wygrali klasyfikacjê dru¿ynow± dziewcz±t i ch³opców. Bezkonkurencyjne w¶ród podstawówek by³y te¿ dziewczyny z SP 18, które tak¿e zwyciê¿y³y dru¿ynówkê.

Gdzie jak gdzie, ale w Szczutowie płocczan zabraknąć nie mogło. Tym bardziej że właściwie za każdym razem zgarniają tam worek medali.

Jako pierwsze walczyły gimnazja. Reprezentacja Gimnazjum nr 1 pod wodzą trenera Piotra Mieszkowskiego pokazała wszystko, co ma najlepsze. Już na trasę biegu dziewcząt z rocznika 1995 wyruszyło aż 11 zawodniczek z "jedynki". Trzy z nich ponad 70-osobową grupę zostawiły daleko w tyle. Jako pierwsza linię mety minęła Dominika Muraszewska, druga finiszowała Agata Muszyńska, a tuż za nią Natalia Kochanowska.

Bardziej zacięta walka była w biegu chłopców. O brązowy medal do ostatniej prostej walczyli Mateusz Kuczyński i Cezary Woźniak. Ostatecznie więcej sił zachował Mateusz, i to on cieszył się z brązu.

Popisowy był bieg chłopców z rocznika 1994. Do ostatnich metrów nie było wiadomo, w jakiej kolejności zakończą rywalizację. Tu zdarzyć mogło się właściwie wszystko. Ostatecznie złoto wybiegał Michał Ciarkowski przed Łukaszem Pęszyńskim i Marcinem Strusińskim. Tuż za podium znalazł się Arkadiusz Chotomski. W tej samej klasie o medal postarała się Marta Konczalska, która wywalczyła srebro. To był już ósmy medal dla jedynki.

Wszyscy czekali na bieg trzecioklasistek. Startowały w nim uczestniczki Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży sprzed tygodnia: Marcelina Kawecka, Monika Załęska, Aleksandra Kozakiewicz i Weronika Ners. No i pokazały kibicom, co potrafią. To one, zahartowane w morderczych trasach pełnych podbiegów i zbiegów, narzuciły od początku tempo, które pozostałe biegaczki z trudem mogły utrzymać. Na półmetku przyspieszyły i oderwały się od pozostałych zawodniczek. Wywalczyły tak dużą przewagę, że już spokojnie mogły skupić się na walce między sobą. Jako pierwsza na metę przybiegła niezagrożona Marcelina, dopiero po chwili pozostała trójka. Srebro zdobyła Monika, brąz Ola, naciskana do ostatnich metrów przez Weronikę.

W ten sposób na zakończenie Gimnazjum nr 1 mogło pochwalić się dorobkiem 11 medali i pierwszymi miejscami w klasyfikacji drużynowej chłopców i dziewcząt. - Ten start to efekt systematycznej pracy treningowej - tłumaczy Piotr Mieszkowski. - To początek sezonu, ale dotychczasowe starty świadczą o wysokiej formie i z pewnością jeszcze nieraz będzie można usłyszeć o sukcesach lekkoatletów z Gimnazjum nr 1. Wyniki dobrze rokują przed zbliżającymi się kwalifikacjami do fina³u wojewódzkiego Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbędą się 17 kwietnia na lotnisku Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku.

Po gimnazjach przyszedł czas na rywalizację szkół podstawowych. Dziewczęta ścigały się na dystansie 800 m, a chłopcy 1000 m. Najlepiej z płockich podstawówek spisała się reprezentacja SP 18. Podopieczne Ewy Kurowskiej (9 zawodniczek) i Agnieszki Donarskiej (7 zawodniczek) wygrały klasyfikację szkół podstawowych, wyprzedzając SP 6 Płock i SP Rościszewo. Ze szkolnej reprezentacji indywidualnie najlepiej spisały się Andżelika Mianecka, która zdobyła w biegu klas piątych brązowy medal. Dziewczęta z klasy czwartej - Natalia Zygmuntowicz i Anna Wyrzykowska - ukończyły bieg kolejno na czwartej i piątej pozycji.