Watykan wystawi reprezentację na Euro 2016

Watykan wystawi w eliminacjach do Euro 2016 własną reprezentację piłkarską, którą tworzyć będą głównie gwardziści szwajcarscy. Do takiej inicjatywy zachęciło Stolicę Apostolską postanowienie UEFA, zgodnie z którym w 2016 r. w mistrzostwach Europy wezmą udział 24 reprezentacje narodowe, a nie jak dotychczas 16.

Decyzja o zwiększeniu liczby drużyn od Euro 2016 zapadła podczas zebrania Komitetu Wykonawczego UEFA w Bordeaux.

Na terenie Państwa Watykańskiego mieszka około 800 osób, w tym ponad 450 obywateli. Pozostałe osoby są jedynie uprawione do zamieszkiwania na terenie Państwa Watykańskiego. Według danych z 2 października 2008 r. obok Ojca Świętego obywatelstwo watykańskie posiada 565 osób, w tym 62 kardynałów Kurii Rzymskiej, 295 pracowników papieskiej dyplomacji, 55 innych duchownych, jedna zakonnica oraz 49 osób świeckich oraz 102 gwardzistów szwajcarskich. Mieszka tam równie 226 innych osób, które nie posiadają obywatelstwa watykańskiego (osoby duchowne, zakonnice, świeccy).

- Spodziewam się, że pierwsza jedenastka zostanie wybrana właśnie z grona gwardzistów szwajcarskich. Dysponują przecież świetną formą fizyczną - wyjaśnia o. Stanisław Tasiemski, były korespondent Radia Watykańskiego. Przypomina, że żołnierzami Gwardii mogą być wyłącznie katoliccy obywatele Szwajcarii w wieku 19-35 lat, liczący powyżej 174 cm wzrostu i pochodzący głównie z kantonów Lucerna i Valais.

Po wstępnych ustaleniach w Kurii Rzymskiej postanowiono, że drugą jedenastkę mogliby tworzyć księża studiujący na papieskich uniwersytetach w Rzymie. Na mocy Traktatów Laterańskich znaczna część tych uczelni ma bowiem status eksterytorialny i traktowana jest jako część Państwa Watykańskiego.

Na papieskich uczelniach trwają właśnie ostatnie przygotowania do otwarcia katedr wychowania fizycznego, na których nacisk położony zostanie głównie na zaawansowane treningi piłki nożnej. Szkoleniem "złoto-białych" (barwy Watykanu) zajmą się trenerzy włoskiej Serie B i C. Nazwisko selekcjonera reprezentacji watykańskiej nie jest jeszcze znane.

Jako "godną pochwały" ocenia inicjatywę powołania reprezentacji Watykanu na Euro 2012 salezjanin i duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń. - W Kościele zaobserwować można ostatnio wielkie otwarcie na kwestie krzewienia kultury fizycznej i sportu. Skoro jest wola stworzenia własnej reprezentacji piłkarskiej, to można to tylko poprzeć. Piłkarze ci z pewnością wniosą do futbolu te wartości, o których często się zapomina, głównie zasady fair play - uważa duszpasterz.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędzie się Euro 2016. Zainteresowane są m.in. Grecja, Turcja, Szwecja i Norwegia oraz Szkocja i Walia.

Trener San Marino: Jesteśmy amatorami, nie mamy szans z Polską  ?