Rosjanki były na dopingu. Polska sztafeta trzecia!

Międzynarodowa Unia Biatlonowa potwierdziła doping trójki rosyjskich biatlonistów i formalnie ich zdyskwalifikowała. Oznacza to, że 21 grudnia 2008 r. polska sztafeta kobiet zajęła nie czwarte, ale trzecie miejsce w zawodach Pucharu Świata w austriackim Hochfilzen

Prezydent Międzynarodowej Unii Biatlonu (IBU) Anders Besseberg potwierdził w środę, że próbki B testów antydopingowych trójki reprezentantów Rosji, w tym niedawnej liderki PŚ Jekatieriny Juriewej oraz Albiny Achatowej i Dmitrija Jaroszenki dały wynik pozytywny.

Po otrzymaniu oficjalnego protokołu z laboratorium IBU zdyskwalifikowała trójkę rosyjskich biatlonistów.

Dyskwalifikacja oznacza m.in., zmiany w klasyfikacjach poszczególnych biegów PŚ z początku tego sezonu.

Dla Polski najważniejsza zmiana dotyczy sztafety kobiet. W biegu sztafetowym PŚ (4x6 km) w Hochfilzen 21 grudnia 2008 r. Rosjanki zajęły bowiem pierwsze miejsce, ale w ich składzie znalazły się zarówno Juriewa, jak i Achatowa. - Ekipa ta została zdyskwalifikowana, co sprawiło, że na trzecie miejsce awansowała polska drużyna, startująca w składzie: Krystyna Pałka, Magdalena Gwizdoń, Weronika Nowakowska i Agnieszka Grzybek, które początkowo były czwarte - poinformował Dariusz Grzyb, rzecznik prasowy związku biatlonowego.

- Jeżeli chodzi o dyskwalifikację Rosjanek to nie chcę się wypowiadać. Przykro mi, że tak się stało. A co do naszego trzeciego miejsca to bardzo się z niego cieszę. Szkoda tylko, że nie miałyśmy okazji stanąć na podium. Może kiedyś zostanie nam to wyrównane - skomentowała Krystyna Pałka.

Tylko Sikora w Vancouver? - czytaj tutaj ?