Derbowy play-off na remis, Siarka przegrywa

W pierwszych meczach pierwszej rundy play-off MOSiR Krosno i Stal Stalowa Wola podzieliły się wygranymi. Dwukrotnie przed własną publicznością przegrała natomiast Siarka Tarnobrzeg. Resovia po dwóch porażkach w Jeleniej Górze jest blisko II ligi.

W sobotnim meczu w Krośnie gospodarze udaną mieli tylko pierwszą kwartę. Po dziesięciu minutach podopieczni Mariusza Zamirskiego, grający bez Krzysztofa Kalinowskiego, prowadzili 19:18, ale później na parkiecie dominowali już przyjezdni. Stalowowolanie drugą kwartę wygrali różnicą 13 punktów i wyszli na wysokie prowadzenie, którego nie oddali po przerwie. Ostatecznie Stal wygrała 77:65.

Dzień później krośnianie wzięli rewanż, chociaż nie przyszedł on łatwo. Podopieczni Mariusza Zamirskiego po 30 minutach prowadzili już różnicą ośmiu punktów i wydawało się, że spokojnie wyrównają stan rywalizacji w play-off. Jednak w ostatniej odsłonie goście zmniejszyli stratę do jednego punktu. Później znów odskoczyli krośnianie, ale Stal po raz kolejny zaczęła odrabiać straty, by ostatecznie przegrać 73:74.

Nie popisali się koszykarze Siarki Tarnobrzeg, którzy w walce o awans do ekstraklasy przegrali przed własną publicznością dwa pierwsze mecze z Zastalem Zielona Góra. W sobotę podopieczni Zbigniewa Pyszniaka przegrywali praktycznie przez cały mecz. Znakomitą partię w zespole z Zielonej Góry rozgrywał Łukasz Wiśniewski, który uzyskał 31 punktów. To głównie dzięki niemu Zastal w 18. minucie prowadził już 42:27. Po przerwie gospodarze za sprawą Michała Barana próbowali odrobić straty. Przegrywali już nawet tylko 52:60, ale w końcówce goście nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa i pokonali Siarkę 82:70.

W rewanżu w drużynie z Tarnobrzega zabrakło kontuzjowanego Bartosza Krupy. Mimo to na początku meczu gospodarze prowadzili 11:0. Później gra się wyrównała, ale jeszcze po 30 minutach górą byli podopieczni Pyszniaka. Niestety, w ostatniej odsłonie Zastal wyszedł na siedmiopunktowe prowadzenie, którego - mimo szalonej pogoni tarnobrzeżan - nie oddał do końcowej syreny i wygrał 66:65.

W bardzo trudnej sytuacji w walce o utrzymanie w I lidze są koszykarze Resovii Rzeszów, którzy przegrali dwa pierwsze mecze fazy play-out z Sudetami w Jeleniej Górze. W sobotę podopieczni Bogusława Wołoszyna ulegli rywalom 71:80, chociaż do przerwy Sudety prowadziły tylko 34:33. Decydująca dla losów spotkania była trzecia kwarta, którą rzeszowianie przegrali różnicą dziesięciu punktów.

Niedzielny mecz od początku nie układał się po myśli przyjezdnych. Po pierwszej kwarcie przegrywali oni już różnicą 12 punktów. Później próbowali odrobić straty, w trzeciej kwarcie pozwolili rywalom rzucić tylko cztery punkty, ale ostatecznie przegrali 55:64.

Wyniki I rundy play-off (do trzech zwycięstw):

Sobota - MOSiR Krosno - Stal Stalowa Wola 65:77. Kwarty: 19:18, 13:26, 20:15, 13:18. MOSiR: Pluta 20 (1), Malczyk 13 (1), Salamonik 9, Oczkowicz 9 (1), Babiarz 6 (2), Sołtysiak 6, Ożóg 2, Peciak 0, Bal 0, Hajnsz 0. Stal: Andrzejewski 17 (1), Partyka 16 (2), Piechowicz 15 (1), Wołoszyn 12 (1), Szczepaniak 6 (1), Klima 5, Lisewski 3, Szpyrka 3.

Siarka Tarnobrzeg - Intermarche Zastal Zielona Góra 70:82. Kwarty: 15:19, 16:26, 23:20, 16:17. Siarka: Marciniak 24 (3), Baran 10 (3), Miś 9, Bielak 6 (2), Uriasz 5 (1), Szczytyński 4, Krupa 4, Zych 4, Rabka 3, Wójcik 1, Prażmo 0, Woźniak 0. Zastal: Wiśniewski 31 (2), Kalinowski 18 (3), Chodkiewicz 14 (1), Wiekiera 14 (1), Ł. Wilczek 3, Olszewski 2, M. Wilczek 0, Taberski 0, Rajewicz 0, Sarzało 0.

Big Star Tychy - ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź 81:91, Polonia 2011 Warszawa - Żubry Białystok 70:61.

Niedziela - MOSiR Krosno - Stal Stalowa Wola 74:73. Kwarty: 18:15, 18:18, 21:16, 17:24. MOSiR: Salamonik 19, Malczyk 17, Pluta 13, Sołtysiak 8, Babiarz 7, Ożóg 5, Oczkowicz 3, Bal 2, Musijowski 0, Hajnsz 0, Puścizna 0, Stolarek 0. Stal: Piechowicz 15, Szczepaniak 13, Andrzejewski 12, Klima 11, Wołoszyn 7, Szpyrka 6, Lisewski 6, Partyka 3, Sobiło 0, Szewczyk 0, Jurga 0. Stan rywalizacji: 1:1.

Siarka Tarnobrzeg - Intermarche Zastal Zielona Góra 65:66. Kwarty: 23:16, 16:19, 12:12, 14:19. Siarka: Baran 20 (1), Marciniak 18 (2), Wójcik 13 (3), Miś 4, Woźniak 3, Bielak 3 (1), Rabka 3, Zych 1, Szczytyński 0, Uriasz 0. Zastal: Kalinowski 15 (3), Chodkiewicz 14 (2), Wiśniewski 13 (1), M. Wilczek 7 (1), Wiekiera 5 (1), Sarzało 5 (1), Ł. Wilczek 3, Taberski 2, Olszewski 2, Wróbel 0. Stan rywalizacji: 2:0 dla Zastalu.

Big Star Tychy - ŁKS Sphinx Petrolinvest Łódź 80:71, stan rywalizacji: 1:1; Polonia 2011 Warszawa - Żubry Białystok 91:88, stan rywalizacji: 2:0 dla Polonii.

Wyniki play-out (do trzech zwycięstw):

Sobota - Sudety Jelenia Góra - Resovia Rzeszów 80:71. Kwarty: 20:22, 14:11, 22:12, 24:26. Sudety: Matczak 19, Czech 16, R. Niesobski 13 (1), Samiec 12 (4), Wojdyła 12, Wilusz 6, Grygiel 2, Kruk 0, Minciel 0, Ł. Niesobski 0. Resovia: Balcerzak 25 (4), Małecki 17, Rynkiewicz 10 (2), Środa 9, Biela 6 (1), Młynarski 4, Szpyrka 0, Grys 0.

Znicz Basket Pruszków - Asseco Prokom II Sopot 74:72, AZS PWSZ OSRiR Kalisz - AZS AWF Katowice 57:63.

Niedziela - Sudety Jelenia Góra - Resovia Rzeszów 64:55. Kwarty: 24:12, 21:17, 4:12, 15:14. Sudety: Wojdyła 21 (3), R. Niesobski 13 (2), Kruk 9, Czech 8 (1), Wilusz 5, Ł. Niesobski 4, Grygiel 4, Samiec 0, Matczak 0. Resovia: Małecki 21, Balcerzak 19 (2), Biela 4, Rynkiewicz 4, Szpyrka 3, Środa 2, Młynarski 2, Dworak 0, Grys 0. Stan rywalizacji: 2:0 dla Sudetów.

Znicz Basket Pruszków - Asseco Prokom II Sopot 83:58, stan rywalizacji: 2:0 dla Znicza; AZS PWSZ OSRiR Kalisz - AZS AWF Katowice 69:62, stan rywalizacji: 1:1.