Ta ostatnia minuta... Lech Poznań mistrzem końcówek

Gdyby nie gole strzelone w 90. minucie lub później, Lech Poznań nie byłby dziś liderem ekstraklasy, odpadłby z Pucharu UEFA, a być może także z Pucharu Polski

Lech ratuje remis w doliczonym czasie - Ekstraklasa.tv ?

Takie bramki nie są rzadkością w ekstraklasie. Mniej więcej co piętnasty gol jest zdobywany wtedy, gdy na zegarze jest już ostatnia minuta lub biegnie doliczony czas gry. Wyjątkowe są za to sytuacje, gdy taka bramka decyduje o rozstrzygnięciu spotkania.

W tym sezonie ekstraklasy mieliśmy siedem takich przypadków. Jak na 160 rozegranych spotkań, to niewiele, bo zaledwie niecałe 4,4 proc. Za to aż trzy z siedmiu tych meczów to spotkania z udziałem Lecha, który za każdym razem korzystał na tych bramkach! Co ciekawe, zawsze zdobywał w ten sposób punkty na obcych stadionach.

W trzynastej kolejce lechici wybrali się na mecz z Polonią Bytom. Przegrywali od 63. min i dopiero atak rozpaczy zakończony pięknym strzałem Jakuba Wilka dał im wyrównanie. Była 94. min, choć sędzia doliczył tylko trzy...

W pierwszej serii spotkań tej wiosny Lech grał w Bełchatowie. Zdążył tam roztrwonić dwubramkowe prowadzenie. W 86. min było więc 2:2, ale tuż po rozpoczęciu dodatkowego czasu gry Robert Lewandowski strzałem z powietrza odzyskał prowadzenie. Lech wygrał 3:2 i zarobił drugi i trzeci punkt "last minute" w tym sezonie.

Czwarty taki punkt "Kolejorz" zyskał w niedzielę, gdy Paweł Strąk wepchnął piłkę do własnej bramki w 91. min. Łatwo policzyć, gdyby nie te bramki, piłkarzy Franciszka Smudy nie byłoby dziś na fotelu lidera.

Nie tylko zresztą tam. Jesienią poznaniacy dwa razy rozstrzygali losy meczów w ostatniej chwili. Gdyby nie trafienie Rafała Murawskiego ze 121. min meczu z Austrią Wiedeń, Lech nie awansowałby do fazy grupowej Pucharu UEFA. Nie rozegrałby wielu pamiętnych spotkań i nie zmierzył się tej wiosny z Udinese Calcio. We Włoszech akurat stracił bramkę w doliczonym czasie, przegrał przez to 1:2, ale na rozstrzygnięcie kwestii awansu nie miało to decydującego wpływu.

O tym, że z meczów Lecha nie warto wychodzić przed ostatnim gwizdkiem, piłkarze Smudy przekonali nas jeszcze w Pucharze Polski. Najpierw Hernan Rengifo przypieczętował awans do 1/8 finału golem w 92. min (na 4:0) meczu z Piastem Gliwice. A w następnej rundzie Ivan Djurdjević, trafiając do siatki w 91. min, uratował Lecha przed dogrywką z Odrą Wodzisław i kto wie, czy nie przed odpadnięciem z rozgrywek, skoro poznaniacy grali już wówczas bez usuniętego z boiska Manuela Arboledy.

Magazyn Ekstraklasy: Wisła bez Brożka bez szans na tytuł

Gole "last minute" w ekstraklasie 2008/9

3. kolejka:

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 2:0, Radović (90.+1)

4. kolejka:

Polonia Bytom - Lechia Gdańsk 4:1, Jaromin (90.)

5. kolejka:

Ruch Chorzów- Cracovia 2:0; Sobiech (90.+3)

Śląsk Wrocław - GKS Bełchatów 2:1; Szewczuk (90.+3)

Polonia Bytom - Polonia Warszawa 0:4; Kaźmierowski (90.+2)

6. kolejka:

Cracovia - Legia 0:3; Giza (90.+1)

Odra Wodzisław - Polonia Bytom 4:1; Podstawek (90.)

Arka Gdynia - ŁKS Łódź 4:0; Nawrocik (90.+2)

7. kolejka:

Wisła Kraków - Arka Gdynia 4:0; Junior Diaz (90.+1)

9. kolejka:

Polonia Bytom - GKS Bełchatów 1:2; Cetnarski (90.)

Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:0; Paweł Brożek (90.+2)

10. kolejka:

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 2:0; Szczot (90.)

13. kolejka:

Lechia Gdańsk - ŁKS Łódź 2:1; Bartosiewicz (90.)

POLONIA BYTOM - LECH POZNAŃ 1:1; WILK (90.+4)

Odra Wodzisław - Wisła Kraków 0:2; Paweł Brożek (90.+1)

Odra Wodzisław - Wisła Kraków 0:2; Małecki (90.+2)

17. kolejka:

Piast Gliwice - Polonia Warszawa 0:2; Majewski (90.)

Śląsk Wrocław - Ruch Chorzów 3:1; Brzyski (90.+2)

Arka Gdynia - Cracovia 2:1; Tupalski (90.+)

18. kolejka:

GKS BEŁCHATÓW - LECH POZNAŃ 2:3; LEWANDOWSKI (90.+1)

19. kolejka:

ŁKS Łódź - Cracovia 4:3; Denić (90.+5)

20. kolejka:

Polonia Warszawa - ŁKS 1:3; Mąka (90.+1)

GÓRNIK ZABRZE - LECH POZNAŃ 1:1; STRĄK (90.+1)

pogrubione - mecze, w których bramki z ostatnich minut decydowały o rozstrzygnięciu