Diamond League w Warszawie?

Polski Związek Lekkiej Atletyki rozpoczął przygotowania do zorganizowania w Polsce jednego z mityngów Diamond League, która zastąpi od następnego sezonu słynną Golden League. - Uważam, że byłoby to dobre wyjście, stworzenie takiego mityngu w Warszawie - mówi prezes PZLA Jerzy Skucha.

W Polsce organizowane są trzy ważne mityngi: Memoriał Janusza Kusocińskiego, Festiwal lekkoatletyczny w Bydgoszczy (oba w kategorii Premium EAA) oraz Pedro's Cup w Szczecinie (kategoria Classic). Żaden nie jest jednak na tyle silny, by ubiegać się o wejście do ligi diamentowej.

- Zastanawiamy się, jak wzmocnić Memoriał Kusocińskiego, żeby on mógł starać się o wejście do diamentowej ligi. A jeśli nie tam, to przynajmniej do bezpośredniego zaplecza, które stanowi 12 mityngów drugiej kategorii. Tą drogą najprawdopodobniej pójdziemy - mówi Jerzy Skucha, prezes PZLA.

W zeszłym roku pojawiły się plany, aby wszystkie trzy imprezy połączyć. Teraz koncepcja jest nieco inna. - Rozważamy to, jesteśmy przygotowani, żeby trzech organizatorów zebrać. Pewną możliwością, ale nie ustaleniem jest to, że firma Strauss Cafe (producent kawy Pedro's) zrezygnuje ze sponsorowania mityngu w Szczecinie i wspomoże finansowo Memoriał Kusocińskiego. Wtedy możliwe byłoby staranie się o mityng wyższej rangi - dodaje prezes.

W Warszawie na razie brakuje obiektu, który spełniałby wymagania Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Bieżnia mogła powstać na Stadionie Narodowym, ale sprawę walki o nią przespano.

- W najbliższym czasie, rok lub dwa lata, jesteśmy w Warszawie skazani na stadiony, które już istnieją, a nie są to stadiony przygotowane na zawody tej rangi, o której mówimy. Wszystko wskazuje na to, że centrum szkolenia lekkoatletów powstanie na Ursynowie, na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego - tłumaczy Skucha i zaznacza, że diamentowa liga może pojawić się w Polsce dopiero za kilka lat.

Nowy stadion ma pomieścić 6500 kibiców. Dodatkowym plusem takiego usytuowania jest zaplecze hotelowe i akademiki, z których można skorzystać w czasie zawodów.

Trzy medale Polaków w Turynie - czytaj tutaj ?

Więcej o: