UEFA promuje zakaz transferów zawodników poniżej 18 roku życia

Podczas spotkania w Nyonie przedstawiciele klubów, piłkarzy, lig i związków piłkarskich obradujących w Nyonie jako Professional Football Strategy Council przyjęli dokument w którym sprzeciwiają się transferom niepełnoletnich zawodników.

Europa jest swoistą"dziurą prawną" bo Unia Europejska zapewnia swobodę przepływu pracowników w ramach Wspólnot, a 16- czy 17-letni piłkarze mają takie same prawa pracownicze jak każdy. Tego rodzaju rozwiązania pozwoliły w 2003 r. Arsenalowi kupić Ceesca Fabregasa który miał wtedy 16 lat. Brazylijczyk Alexandre Pato musiał czekać do uzyskania pełnoletności by grać w barwach Milanu. Zwracano uwagę na to, że młodzi piłkarze są często zmuszani do opuszczenia swoich rodzin i domów i mamieni obietnicami lukratywnych kontraktów w przyszłości. Rezolucja przyjęta w poniedziałek postuluje zakaz takich praktyk.

- Kwestia niepełnoletnich piłkarzy ma wymiar moralny i etyczny. Naszym obowiązkiem jest podejmować kroki mające na celu ich ochronę - powiedział szef UEFA, Michel Platini. - Bardzo się cieszę, że główne postaci europejskiej rodziny piłkarskiej mają w tym względzie podobną opinię - dodał.

Przyjęta rezolucja ma na celu zobowiązanie FIFA, do działań na rzecz zmiany tego stanu rzeczy. - Dokument zostanie przedstawiony Komitetowi Wykonawczemu FIFA podczas posiedzenia w drugiej połowie marca - powiedział sekretarz generalny FIFA Jerome Valcke. Dokument zyskał również poparcie Europejskiego Stowarzyszenia Klubów (ECA).

Losowanie grup Euro 2012 w Warszawie? - czytaj tutaj ?

Więcej o: