Australia zyskała cztery medale olimpijskie po 105 latach

Australijski Komitet Olimpijski zakomunikował, że odnalazł jednego z największych Australijskich multimedalistów. Okazało się, że Francis Gailey, zdobywca czterech medali na Igrzyskach Olimpijskich w Saint Louis w 1904 r., który był uważany za Amerykanina, w istocie był Australijczykiem.

Gailey w Saint Louis zdobywał medale w pływaniu - srebrne na 220, 440 i 880 jardów i brązowy w wyścigu na jedną milę w stylu wolnym. 22-letni pływak został sklasyfikowany przez pomyłkę jako Amerykanin, o czym później zapomniano. Gailey był obywatelem australijskim mieszkał w Brisbane, gdzie uczył się w Brisbane Grammar School. Do USA przypłynął na początku roku by przygotować się do zawodów, a po ich zakończeniu wrócił do Australii. Dopiero dwa lata później przyjechał z powrotem Ameryki, tym razem na stałe. Tu otrzymał obywatelstwo i zmarł w Kalifornii w 1972 r.

"Nowy" australijski olimpijczyk to najbardziej utytułowany Australijczyk jeśli chodzi o jedne igrzyska. Pięć medali, w tym trzy złote, zdobyła w pływaniu na igrzyskach w Monachium w 1972 r. Shane Gould. Również Ian Thorpe zdobył pięć medali w pływaniu, ale na ich zgromadzenie potrzebował startów w Sydney (2000 r.) i Atenach (2004 r.).

Rewelacyjne informacje wyszły na światło dzienne dzięki pracy międzynarodowego zespołu historyków, którzy badali narodowość sportowców na igrzyskach w Paryżu w 1900 r. i w Saint Louis w 1904 r. - Obydwie imprezy były źle zorganizowane. Chaos pogłębiał fakt równoczesnej organizacji innych dużych imprez, takich jak wystawa światowa czy międzynarodowe targi - powiedział Harry Gordon, główny historyk Australijskiego Komitetu Olimpijskiego.

Dotychczas uważano, że jedynym Australijczykiem na igrzyskach w Saint Louis był startujący bez sukcesów płotkarz Corrie Gardner, który później jako piłkarz bronił barw Melbourne FC. Dzięki odkryciu powiększyła się lista zdobytych przez Australię medali, których jest obecnie 449 (135 złotych, 144 srebrne i 170 brązowych), W klasyfikacji medalowej igrzysk w Saint Louis Australia wskoczyła na 5. miejsce.

Igrzyska w Soczi w Polsacie, TVP czy TVN? - czytaj tutaj ?

Więcej o: