MŚ w Libercu: Kamil Stoch tuż za podium, Loitzl najlepszy

4,5 punktu zabrakło Kamilowi Stochowi do medalu mistrzostw świata na normalnej skoczni w Libercu ! Fantastyczny występ Polaka był największą niespodzianką sobotniego konkursu, który wygrał Austriak Wolfgang Loitzl. Adam Małysz, obrońca tytułu, skończył zawody na 22. miejscu.

Zobacz wyniki konkursu ?

Kamil Stoch świetnie prezentował się już na treningach i w kwalifikacjach. W konkursie zaskoczył jednak wszystkich. W pierwszej serii pofrunął na odległość 99,5 m i utrzymywał się na prowadzeniu aż do skoków ścisłej czołówki. Jako pierwszy barierę 100 m złamał Fin Ville Larinto, a najlepszy w pierwszej serii był jego rodak Harri Olli. Stoch zajmował 9. pozycję, a Adam Małysz, po poprawnym skoku na odległość 96 m był 17.

W drugiej serii Stoch udowodnił, że potrafi oddać dwa świetne skoki w konkursie. Wykorzystał dobre warunki, uzyskał 100,5 m i znów objął prowadzenie. Krócej od Polaka skakali Larinto, Martin Schmitt, Anders Jacobsen, presji nie wytrzymali też Thomas Morgenstern (upadek po skoku na 101,5 m) oraz Olli, który kompletnie zepsuł drugą próbę i z pierwszego miejsca spadł aż na 13. W tej sytuacji złoty medal wywalczył jak zwykle równy i elegancki Wolfgang Loitzl, pokonując lidera Pucharu Świata Gregora Schlierenzauera i Szwajcara Simona Ammanna, który o 4,5 punktu wyprzedził czwartego Stocha.

Małysz mógł tylko pogratulować młodszemu koledze. W drugiej serii skoczył gorzej niż w pierwszej i ostatecznie skończył zawody na 22. miejscu. Stefan Hula był 26., Łukasz Rutkowski 38., a Maciej Kot 45.

Więcej o: