Justyna Kowalczyk: To nagroda za lata ciężkiej harówki

- To mój największy sukces. Złoty medal jest cenniejszy od brązu w Turynie. To kolejna nagroda za lata ciężkiej harówki. Bieg rozegrałam taktycznie bardzo dobrze, zrobiłam wszystko jak trzeba i ta moja mistrzowska taktyka została nagrodzona złotym medalem - powiedziała Robertowi Błońskiemu, korespondentowi Sport.pl w Libercu Justyna Kowalczyk

Cudowny finisz i złoty medal Kowalczyk ?

- Całą robotę odwaliła za mnie Kristin Steira, która pociągnęła stawkę. Ja tylko trzymałam się jej cienia. Było bardzo ciężko, w pewnych momentach myślałam, że nie dam już rady, a im bliżej było mety, tym bardziej wierzyłam, że jest do ogrania na finiszu - wyznała Robertowi Błońskiemu, korespondentowi Sport.pl w Libercu Kowalczyk.

Justyna Kowalczyk zdobyła złoty medal w biegu łączonym na 15 kilometrów podczas MŚ w narciarstwie klasycznym w Libercu. Polka cały bieg znajdowała się w czołówce, a dzięki świetnemu finiszowi tuż przed metą wyprzedziła Norweżkę Kristin Steirę. Trzecia była Finka Aino Kaisa Saarinen.

- 750 m przed metą był ostatni podbieg. Zrównałam się z Norweżką, ale jej nie wyprzedzałam. Chciałem tylko, żeby nas Aino Kajsa Saarinen nie doścignęła, a potem państwo już wszystko widzieli. Jest to najszczęśliwszym dzień w moim sportowym życiu - powiedziała Polka

To drugi medal Polki na tych mistrzostwach. Wcześniej Polka zdobyła brąz na dystansie 10 km. Sukces Kowalczyk oglądnęła na żywo grupa polskich kibiców.

- Co do warunków, to nie lubię takich jak dziś. Mimo to, fajnie mi się biegło. Wcześniej kibice mnie paraliżowali, dziś sprawili, że pofrunęłam. Zaśpiewali mi już Mazurka Dąbrowskiego, chociaż medal dostanę dopiero wieczorem - cieszy się Kowalczyk.

Na ostatnich metrach Polkę wspierał trener Aleksander Wierietielny.

- Kiedy dobiegałam do mety, to wzdłuż trasy biegł trener i krzyczał: Justysiu, Justysiu, biegnij biegnij! Nie oglądaj się, nie może być tak jak podczas Igrzysk! No i pomogło - mówi Polka.

Józef Łuszczek, który przed ponad 30 laty również zdobył dwa medale na MŚ przepowiedział po biegu początek kowalczykomanii. Sama zawodniczka wypowiada się na ten temat z rezerwą.

- Mam ciężką dyscyplinę, więc na bycie gwiazdą nie będę miała za dużo czasu. Przede mną jeszcze sztafeta i bieg na 30 km - uśmiecha się Kowalczyk.

Podążała jak cień, a finisz...-

">czytaj relację z biegu ?