Kowalczyk złota w biegu łączonym na 15 km

Justyna Kowalczyk wywalczyła złoty medal w biegu łączonym na 15 km. Polka na ostatnich metrach wyprzedziła Norweżkę Steirę.

- Punktualnie o 13, z numerem 2 na plastronie wystartuje Kowalczyk. Najpierw trzy pętle po 2,5 km techniką klasyczną, potem zmiana nart, kijków, butów i kolejne trzy 2,5-km pętle "łyżwą". Wszystkie zawodniczki wystartują razem, która będzie pierwsza na mecie, zdobędzie złoty medal.

- Trener Aleksander Wierietielny wie, co się musi wydarzyć, żeby nasza Królowa Śniegu sięgnęła po złoto 

- Na starcie jest 77. zawodniczek z 30. państw, wśród nich cztery Polki.

- Specjalny wysłannik Sport.pl i Gazety Wyborczej Robert Błoński wierzy, że Kowalczyk powtórzy wyczyn Józefa Łuszczka sprzed 30 lat

- Ruszyły! Justyna Kowaczyk na pierwszym podbiegu już prowadzi, za nią Saarinen.

- W połowie pierwszego okrążenia prowadzi Saarinen, tuż za nią Kowalczyk (0,5 sekundy straty), inne zawodniczki z czołówki Pucharu Świata też blisko.

- Po pierwszym okrążeniu na czele Marianna Longa, za nią z sekundą straty Kowalczyk, a trzecia jest Marit Bjoergen.

- Na 4 km Kowalczyk spadła na czwarte miejsce. W pierwszej trójce Steira, Longa i Saarinen.

- Zaczyna nam się krystalizować czołówka biegu. Pierwsza piątka ma już kilkusekundową przewagę nad resztą stawki. Polka jest czwarta cały czas kontroluje, co się dzieje przed nią.

- Ruszyły na trzecie okrążenie, ostatnie techniką klasyczną. Kowalczyk utrzymuje czwarte miejsce. Kornelia Marek jest 26, a Sylwia Jaśkowiec 27, a Paulina Maciuszek 60.

- Prowadząca piątka ma już 12 sekund przewagi nad resztą stawki. Kowalczyk wytrzymuje mocne tempo narzucone przez Finkę Saarinen.

- Zawodniczki zbliżają się do strefy zmiany nart, Kowalczyk cały czas czwarta. Reszta stawki traci już ponad 15 sekund.

- Czołówka już ruszyły na drugą połowę dystansu. Kolejne trzy pętle pokonają techniką dowolną. Prowadzi Saarinen, Kowalczyk na czwartym miejscu.

- Polka atakuje. Na 10 km jest już druga, prowadzi Steira.

- Kowalczyk jak cień podąża za Steira. Z czołówki powoli odpada Szewczenko, która traci już kilka metrów do czwartej w tej chwili Longi.

- Steira i Kowalczyk odskakują od reszty. Saarinen trzecia, traci 2 sekundy.

- Ostatnie okrążenie. Tylko dwie już walczą o złoto - Steira i Kowalczyk.

- Ponad kilometr przed metą minimalna strata Kowalczyk. Medal już jest. Pytanie tylko czy uda się wyprzedzić Norweżkę i zdobyć złoto?

- 750 metrów Kowalczyk atakuje na podbiegu, ale Steira utrzymuje przewagę.

- Fantastyczny finisz Kowalczyk. Na ostatnich metrach złapała drugi oddech i wyprzedziła Norweżkę na mecie o prawie 2 sekundy.

- Jest złoto! Pierwsza trójka: Kowalczyk, Steira, Saarinen.

Sikora kończy mistrzostwa bez medalu - czytaj tutaj ?