Miller najszybszy w Adelboden. Podwójny triumf Paerson w Mariborze

Amerykanin Bode Miller zdeklasował rywali w niedzielnym slalomie w Adelboden. Drugi na mecie Chorwat Ivica Kostelić miał do niego prawie dwie sekundy straty.

Miller najszybszy w Adelboden. Podwójny triumf Paerson w Mariborze

Amerykanin Bode Miller zdeklasował rywali w niedzielnym slalomie w Adelboden. Drugi na mecie Chorwat Ivica Kostelić miał do niego prawie dwie sekundy straty.

Wiedziałem, że mogę wygrać, ale nie sądziłem, że z tak dużą przewagą - mówił Amerykanin Bode Miller, który zdeklasował rywali w niedzielnym slalomie w Adelboden. Drugi na mecie Chorwat Ivica Kostelić miał do niego prawie dwie sekundy straty. W Salt Lake City na pewno nie wystartuje Hermann Maier.

Trzeba by przeglądać wyniki slalomów aż do siedmiu lat wstecz, aby znaleźć podobne dokonanie. 8 stycznia 1995 roku Alberto Tomba wygrał w Garmisch-Partenkirchen z przewagą 1,95 sek. nad Markiem Girardellim. A rekord przewagi należy nadal do Ingemara Stenmarka, który w 1982 roku w Kitzbuehel wyprzedził drugiego w slalomie Phila Mahre o 3,16 sek.

Miller, startujący z numerem 13, prowadził już po pierwszym przejeździe z komfortową przewagą 0,47 sekundy nad drugim zawodnikiem. - Gdy jedziesz jako ostatni i widzisz linię jazdy innych, możesz się łatwiej dopasować do najszybszego toru - opowiadał triumfator. A trasa była w świetnym stanie. Tyczki na stoku Kuonisbaergli ustawiał jego trener. Amerykanin pojechał bardzo płynnie i śmiało. W kilku miejscach trudno mu było utrzymać rytm jazdy, bramki były podkręcone. Zbyt odważni mieli kłopoty, jak Kostelić, który już prawie leżał w śniegu i bronił się przed upadkiem wręcz artystyczną ekwilibrystyką. - Cud, że mimo tego byłem drugi - stwierdził na mecie.

Miller wygrał już trzeci slalom w tym sezonie, jego sukcesy przypominają wyczyny sprzed kilkunastu lat braci Mahre, utytułowanych amerykańskich slalomistów. Miller jest oczywiście kandydatem do medalu w Salt Lake City. Tydzień temu na trasie olimpijskiej w Snowbassin wygrał kwalifikacje amerykańskich alpejczyków. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ustępuje Austriakowi Stefanowi Eberharterowi o 192 punkty.

Dzień wcześniej Miller był 13. na trasie giganta. Wykonał na nartach prawie salto, a mimo to zachował miejsce w czołówce. Rywalizowano na nowej trasie. Dwa lata temu nad Adelboden przeszedł orkan i zwalił wiele drzew. Po tym zdarzeniu bez sprzeciwu ze strony obrońców przyrody można było wydłużyć trasę o 200 metrów w górę. Na tym górnym odcinku wielu narciarzy miało kłopoty. Szwajcarzy oczekiwali, że swoją klasę pokaże Michael von Grünigen, tymczasem najszybszy był inny reprezentant Helwetów, Didier Cuche. Von Grünigen zrezygnował ze startu w drugim przejeździe z powodu kontuzji ramienia. A miał szansę na szczególny jubileusz. Od dziesięciu lat i startu właśnie w Adelboden nigdy nie był wyeliminowany z giganta. Po 81 zawodach zdarzyło mu się to pierwszy raz. - Ból był zbyt wielki - tłumaczył swoją decyzję.

27-letni Cuche triumfował w Pucharze Świata poprzednio cztery lata temu, na trasie sprint-zjazdu w Kitzbühel. Jego triumf w Adelboden oklaskiwało 17 tysięcy widzów. Czterech pierwszych w klasyfikacji giganta alpejczyków z czterech różnych krajów jechało na nartach Salomona.

W Mariborze najszybsza i w sobotnim, i w niedzielnym slalomie była Szwedka Anja Paerson. Na stoku doszło do bijatyki. Starli się kibice Dynama Zagrzeb, którzy przyjechali dopingować Janicę Kostelić, z kibicami miejscowego klubu w Mariborze. Dwie osoby zostały ranne, jedenaście osób zatrzymała policja.

Definitywnie wykluczono start w igrzyskach olimpijskich Hermanna Maiera. Na zjazdową trasę w Wengen powróci kurujący się po listopadowym upadku na nartach mistrz świata z St. Anton Austriak Hannes Trinkl.

Wyniki. Slalom kobiet w Mariborze. Piątek: 1. Anja Paerson (Szwecja) - 1.38,05, 2. Kristina Koznick (USA) - 1.39,24, 3. Laure Pequegnot (Francja) - 1.39,30; Sobota: 1. Anja Paerson (Szwecja) - 1. 41.14 , 2. Laure Pequegnot (Francja) - 1:41.22, 3. Sonja Nef (Szwecja) - 1:42.63. Klasyfikacja generalna Pucharu Świata: 1. A. Paerson - 509 pkt.; 2. S. Nef (Szwajcaria) - 461, 3. M. Dorfmeister (Austria) - 456.

Slalomu giganta mężczyzn w Adelboden: 1. Didier Cuche (Szwajcaria) - 2.23,99; 2. Frederic Covili (Francja) - 2.25,14; 3. Fredrik Nyberg (Szwecja) - 2.25,25. Slalomu mężczyzn w Adelboden: 1. Bode Miller (USA) 1.33.24; 2. Ivica Kostelić (Chorwacja) - 1:35.16; 3. Mitja Kunc (Słowenia) - 1:35.39. Klasyfikacja generalna PŚ: 1. S. Eberharter (Austria) - 732 pkt., 2. B. Miller (USA) - 540; 3. D. Cuche (Szwajcaria) - 497.