Chorwacja: Balić i spółka

W kraju gospodarzy mistrzostw świata każde dziecko rodzi się z piłka ręczną we krwi. To sport narodowy dwukrotnych mistrzów olimpijskich (Atlanta 1996 i Ateny 2004), mistrzów świata z 2003 roku i wicemistrzów z 1995 i 2005. Na obecnych mistrzostwa świata nie stracili jeszcze punktu.

Kim jest bohater meczu z Norwegią? 

 

Z Czuba.tv: Tak grają Cupić i Balić ?

Filarem drużyny Lino Cervara jest 30-letni, długowłosy Ivano Balić, dwukrotnie wybierany na najlepszego piłkarza ręcznego świata, MVP sześciu ostatnich największych imprez. To on dzieli i rządzi na środku rozegrania, rzuca przepiękne bramki, to dzięki niemu kapitalnie akcje potrafią wykończyć takie gwiazdy światowego szczypiorniaka jak: Peter Metlicić, Igor Vori, Mirza Zomba, Blizenko Lacković, Domagoj Duvnjak oraz Ivan Cupić. Ten ostatni, etatowy wykonawca rzutów karnych, jest najskuteczniejszym zawodnikiem gospodarzy podczas obecnego mundialu. Zdobył 48 goli, rzuca ze skutecznością 77 procent. Podstawowy bramkarz Chorwatów - Venio Losert gra na co dzień w FC Barcelonie.

Chorwaci chcą także pokonać hegemonię Niemców i Hiszpanów w klubowych rozgrywkach. Kiedyś postrachem europejskich parkietów był Badel Zagrzeb, teraz ten sam zespół występujący już pod nazwą Croatia Osiguranje za potężne pieniądze ściąga zawodników z zachodnich drużyn - m.in. samego Balicia, który do 2008 r. grał w Hiszpanii w Portland San Antonio.

Ostatni raz Polska grała z Chorwacją na igrzyskach w Pekinie - zagrała kapitalne, wygrywając 27:24 ( przeczytaj relację z meczu ). To było historyczne zwycięstwo, bo wcześniej biało-czerwonym nigdy nie udało się pokonać tego rywala w meczu o stawkę.

Chorwaci to niezwykle utytułowany zespół. Warto przypomnieć drugie miejsce Mistrzostw Europy z 2008 roku Na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie zajęli czwarte miejsce, ponadto dwukrotnie zajmowali czwarte miejsce w Mistrzostwach Europy (2004, 2006), w 2003 roku sięgnęli po tytuł Mistrza Świata dwa lata później wywalczyli srebro.

Skład Chorwatów na MŚ:

Kolejno: nr na koszulce, nazwisko i imię, wzrost, waga, wiek, klub

Wyniki Chorwatów na MŚ:

I faza:

Chorwacja - Korea Płd. 27:26

 

Kuwejt - Chorwacja 21:40

 

Chorwacja - Kuba 41:20

 

Hiszpania - Chorwacja 22:32

 

Chorwacja - Szwecja 30:26

II faza:

Węgry - Chorwacja 22:27

 

Chorwacja - Słowacja 31:25

 

Francja - Chorwacja 19:22

Co się działo w meczu z Norwegią? - Zobacz na Z czuba.tv ?