Alonso: Czuję gorące pragnienie i tęsknotę za wygraną

Nie można powiedzieć, że Alonso boi się powiedzieć to, o czym naprawdę myśli. Dlatego na pytanie o oczekiwania wobec sezonu 2009 odpowiada sucho: - Mamy tylko jeden cel. Zdobyć podwójne mistrzostwo, w kategorii najlepszego kierowcy i w kategorii najlepszego konstruktora. Razem z Renault jesteśmy w stanie to osiągnąć - mówi w wywiadzie dla ?La Gazzetty dello Sport?.

Nowy kask Fernando Alonso. Co oznaczają dwie karty? 

 

Z Czuba.tv: Zobacz bolidy Alonso i Kubicy >

 

Skąd czerpie pan tę pewność?

Wszyscy zaczynamy od zera, poza tym mamy świadomość tego, że wykonaliśmy dobrą pracę. W poprzednim sezonie nie było zbyt wielu zmian technicznych, Ferrari i McLaren były przed wszystkimi. Teraz jest inaczej. Za kilka tygodni okaże się, czy jesteśmy szybcy. Zmiany w przepisach dają ogromne możliwości. Jestem bardzo zadowolony. Jeszcze nigdy nie czułem w sobie takiego optymizmu.

Można zauważyć, że jest pan też w lepszej formie Zrzucił pan 4 kilogramy

Nie, nie... najwyżej 2-3 kilogramy. W tym roku razem z Fabrizio Borrą (fizykoterapeutą kierowcy) wprowadziliśmy zmiany do przygotowań. Bardziej skupiamy się na ćwiczeniach ramion i pleców, ponieważ na oponach typu slick, przede wszystkim na długich zakrętach wzrośnie przyczepność mechaniczna. Zimą jeździłem na rowerze, dużo też ćwiczyłem w wodzie. Dziś będę trenował z Carlosem Sastre (zwycięzca Tour de France 2008 - przyp. red.)

Jak ocenia pan bolid Renault?

Za każdym razem nie mogę się doczekać testów. Podczas pierwszej jazdy mieliśmy zamiar przejechać 20 okrążeń, bez żadnego problemu zrobiliśmy ich 30. To naprawdę wspaniałe.

Wielką niewiadomą jest KERS.

KERS nie ma sensu w dobie kryzysu ekonomicznego. Wyposażanie samochodu w KERS nie było dobrą decyzją. Mamy tylko 5 testów, żeby nauczyć się wykorzystywać system. Jeśli nie będzie funkcjonował, dobrze by było z niego zrezygnować.

Podoba się panu pomysł wprowadzenia medali?

Nie chciałbym zmian. Widz przed telewizorem i tak będzie miał już dużo innowacji. To tak, jakby w piłce nożnej każdego roku wprowadzać inne reguły spalonego.

Mistrzostwa jeszcze się nie rozpoczęły, jednak cały czas mówi się o Ferrari i Alonso.

Rozumiem, żeby pytać o to pod koniec sezonu, jednak teraz to zbyt wiele. Jestem tym zmęczony. Jeśli nie powiedział tego Bernie Ecclestone, powiedział ktoś inny. W Hiszpanii wystarczy plotka na ulicy o moich związkach z Ferrari i od razu robi się sensacja. W tym roku czuję gorące pragnienie i tęsknotę za wygraną. Chcę zdobyć tytuły z Renault. Każde pytanie, które dotyczy 2010, 2011 czy 2012 r. jest zbyt odległe.

Więcej tekstów o Formule 1 w polskim serwisie "La Gazzetty dello Sport" ?

Articles reprinted in this issue in collaboration with La Gazzetta dello Sport/www.gazzetta.it are copyrighted 2008 by The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. All rights reserved. Artykuły opracowane we współpracy z La Gazzetta dello Sport/ www.gazzetta.it Wydawca The RCS Quotidiani S.p.A. Companies, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kto będzie walczył o mistrzostwo F1?