Arena dla nowych piłkarzy Lecha

- Wszyscy oczekują, że zagramy w finale i wygramy. My też tego chcemy, ale nie za wszelką cenę - mówi przed dzisiejszym turniejem halowym Remes Cup Ekstra 2009 drugi trener Lecha Poznań Marek Bajor. Dla kibiców to pierwsza okazja, by zobaczyć w tym roku w akcji piłkarzy ?Kolejorza?, w tym trzech nowych

Turniej w Arenie odżył, gdy zaczęła go organizować firma Remes. Zainwestowała w sztuczną trawę i bandy, zadbała o odpowiednią oprawę i trzeba przyznać, że poznańska impreza jest największym tego typu wydarzeniem w kraju. Turniej jest tworzony głównie z myślą o Lechu i jego kibicach, ten po raz pierwszy w historii wystąpi w nim jako lider ekstraklasy. - Wiemy, że atmosfera w Arenie zawsze jest wspaniała. Doping jest bardzo dobry, tak jak na naszych meczach, dlatego w kadrze na turniej jest trzech naszych nowych piłkarzy: Gordan Golik, Haris Handiżić i Jasmin Burić. Niech się oswajają z tą atmosferą - mówi trener Bajor. Burić to bramkarz, pewnie będzie się zmieniał z Krzysztofem Kotorowskim. Pozostali to gracze z pola. Lepsze predyspozycje do gry na małym boisku ma Golik, to Chorwat, który jest środkowym pomocnikiem. - Handżić jest bardzo wysoki, dobrze zbudowany i hala pewnie mu nie służy. Ale nie zastanawiamy się nad tym. Chcemy, żeby nowi jak najszybciej zafunkcjonowali w drużynie - tłumaczy asystent Franciszka Smudy.

Rok temu, gdy Lech dotarł do finału (przegrał w nim z Gwiazdami Ligi), przyjechał do Areny po obozie w Szklarskiej Porębie. Teraz lechici mają za sobą zaledwie trzy dni treningów. - Trudno mówić, kto jest w jakiej formie, bo na razie tylko biegamy po lesie, ćwiczymy na siłowni i przechodzimy badania - tłumaczy Bajor. Dla piłkarzy "Kolejorza" występ w Remes Cup Ekstra będzie więc pierwszym po zimowych urlopach kontaktem z piłką. - Będą musieli uważać, by się nie zapomnieć i w ferworze walki nie nabawić jakiegoś urazu - mówi drugi trener Lecha i dodaje: - Każdy z zawodników wie, że kontuzja odniesiona teraz może wyeliminować go z ważnego etapu przygotowań do rundy i, co tu dużo mówić, pozbawić szans na grę w podstawowym składzie. Nasz cel na ten turniej to dobrze się pokazać. Wszyscy oczekują, że zagramy w finale i wygramy. Jesteśmy gospodarzami i też tego chcemy, ale nie za wszelką cenę. Najważniejsza sprawa to wyjechać w środę w komplecie na zgrupowanie do Szklarskiej Poręby.

Grupowymi rywalami Lecha będą Jagiellonia Białystok i Korona Kielce. W drugiej grupie znalazły się Arka Gdynia (przyjedzie bez trenera Czesława Michniewicza, który z resztą zespołu pozostanie na obozie w Cetniewie), broniące tytułu Gwiazdy Ligi i Warta Poznań. Jej trener Bogusław Baniak zapowiadał niedawno, że jego zespół wygra w Arenie. - I nie wycofuję się z tych słów - mówi. - Mówiłem to trochę z przekąsem pod adresem organizatorów, którzy nie doceniają Warty i tylko wygranie turnieju da nam pewne miejsce w następnej edycji, byśmy mogli bronić tytułu.

Baniak nie zabiera do Areny żadnego z nowych graczy, a jednym z nich jest Mariusz Szyszka, który po powrocie do Lecha z Pogoni Szczecin, ma teraz trafić do Warty. - Może to będzie początek jakiejś małej współpracy między Wartą a Lechem? - zastanawia się Baniak.

Niemal na pewno turniej obejrzy dziś komplet publiczności. - W sprzedaży są już dosłownie ostatnie bilety - informuje Robert Hirsch z Remesa. Wejściówki kosztują 35 zł i 25 zł (ulgowe dla kobiet, uczniów i studentów). Można je kupić w Arenie oraz sklepach: Tifo przy ul. Ratajczaka oraz Redbox przy ul. Promienistej. Mecze poprowadzi trójka sędziów: Paweł Gil, Piotr Pielak i Hubert Siejewicz. Turniej w Arenie pokaże na żywo stacja nSport.

Terminarz

Wyciąg z regulaminu

1. Drużyny grają w składach pięcioosobowych (czterech graczy z pola plus bramkarz), zmiany odbywają się systemem hokejowym.

2. Mecze rozgrywane są na boisku ze sztuczną trawą, otoczonym bandami. Można od nich odbijać piłkę. Bramki mają szerokość 5 m i wysokość 2 m.

3. Zabroniona jest gra wślizgiem.

4. Mecze grupowe trwają 12 min, a spotkania o konkretne miejsca - 15 min. Czas może zostać zatrzymany tylko w wyjątkowych sytuacjach, na żądanie sędziego.

5. Zwycięzcy grup zagrają w finale, drugie zespoły z każdej grupy zmierzą się w meczu o trzecie miejsce w turnieju, a drużyny z trzecich pozycji - o piąte miejsce. W meczach o konkretne miejsca, w przypadku remisu, rozegrana zostanie seria rzutów karnych - po trzy dla każdej drużyny.

Składy drużyn

GRUPA A

LECH POZNAŃ

Bramkarze: Krzysztof Kotorowski, Jasmin Burić; piłkarze z pola: Dawid Kucharski, Zlatko Tanevski, Luis Henriquez, Tomasz Bandrowski, Jakub Wilk, Sławomir Peszko, Marcin Kikut, Gordan Golik, Piotr Reiss, Haris Handzić.

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Bramkarze: Maciej Kudrycki, Rafał Gikiewicz; piłkarze z pola: Marcin Pacan, Thiago Rangel Cionek, Szymon Matuszek, Paweł Zawistowski, Damir Kojasević, Kamil Grosicki, Jacek Falkowski, Grzegorz Arłukowicz, Ensar Arifović, Michał Fidziukiewicz.

KORONA KIELCE

Bramkarz: Radosław Cierzniak; piłkarze z pola: Robert Bednarek, Dariusz Łatka, Jacek Markiewicz, Cezary Wilk, Jacek Kiełb, Ernest Konon, Piotr Gawęcki.

GRUPA B

WARTA POZNAŃ

Bramkarze: Łukasz Berczyński, Łukasz Radliński; piłkarze z pola: Tomasz Bekas, Przemysław Otuszewski, Alain Ngamayama, Filip Burkhardt, Marcin Klatt, Grzegorz Wan, Marcin Wojciechowski, Paweł Iwanicki, Tomasz Magdziarz, Damian Pawlak.

ARKA GDYNIA

Bramkarze: Tomislav Basić, Norbert Witkowski; piłkarze z pola: Łukasz Kowalski, Michał Łabędzki, Bartosz Ława, Grzegorz Niciński, Marcin Wachowicz, Zbigniew Zakrzewski, Damian Nawrocik, Krzysztof Bułka, Przemysław Trytko.

GWIAZDY LIGI

Bramkarz: Jacek Przybylski; piłkarze z pola: Marek Zając, Bogdan Zając, Sławomir Chałaśkiewicz, Arkadiusz Bąk, Marcin Kuźba, Grzegorz Matlak, Jacek Dembiński i prawdopodobnie Piotr Świerczewski.