Narciarstwo alpejskie. Berthold wygrała zjazd, Raich slalom gigant

St. Moritz w szwajcarskich rękach. Silviane Berthold wygrała zjazd. W slalomie gigancie w Kranjskiej Gorze najlepszy był Benjamin Raich

Narciarstwo alpejskie. Berthold wygrała zjazd, Raich slalom gigant

St. Moritz w szwajcarskich rękach. Silviane Berthold wygrała zjazd. W slalomie gigancie w Kranjskiej Gorze najlepszy był Benjamin Raich

Dla Raicha siedem tygodni przed igrzyskami w Salt Lake City świat znów jest normalny. - Kiepskie starty na początku sezonu mocno mnie zaniepokoiły. Ciągle się spóźniam - mówił alpejczyk, który w poprzednich sezonach pierwsze sukcesy notował dopiero po sylwestrze.

Raich objął komfortowe prowadzenie już po pierwszym przejeździe giganta w Kranjskiej Gorze. Na podium wyprzedził Amerykanina Bodo Millera i Szwajcara Didiera Cuche. Szwed Fredrik Nyberg, zwycięzca czwartkowego slalomu, zajął czwarte miejsce. Lider Pucharu Świata Stefan Eberharter był dopiero dziewiąty.

"St. Moritz w szwajcarskich rękach" - napisał dziennik austriacki "Die Presse" po zjeździe alpejek. Rok temu miał tam miejsce festiwal narciarek Austrii. Tym razem najszybciej pojechała 24-letnia Szwajcarka Silviane Berthold, tylko o 0,05 s wyprzedziła Włoszkę Isolde Kostner, która wygrywała w dwóch poprzednich zjazdach. Podobna kolejność była na ostatnim treningu alpejek. Wynik Berthold na trasie Engiadina, gdzie odbędą się mistrzostwa świata w 2003 roku, dał Szwajcarii drugie zwycięstwo w sezonie po triumfie Sonji Nef w slalomie gigancie.

Szwajcarki próbują powstrzymać dominację narciarek Austrii. Na podium stanęła jeszcze Corinne Rey-Bellet. Taki podwójny sukces Szwajcarki odniosły 10 lat temu. - Mamy kilka dobrych zawodniczek, ale nasza czołówka jest bardzo skromna - twierdzi trenerka ekipy Marie-Therese Nadig.

Kranjska Gora. Slalom gigant mężczyzn:

1. B. Raich (Austria) - 2:07, 46;

2. B. Miller (USA) - 0,42 s straty;

3. D. Cuche (Szwajcaria) - 1,24 s straty.

St. Moritz. Bieg zjazdowy kobiet:

1. S. Berthold (Szwajcaria) - 1:34,10;

2. I. Kostner (Włochy) - 0,05 s straty;

3. C. Rey-Bellet (Szwajcaria) - 0, 08 s straty.