Cracovia zamienia Holandię na Hiszpanię

Bartosz Ślusarski rozstał się z West Bromwich Albion i lada dzień spodziewany jest przy Kałuży. Plan przygotowań Cracovii komplikuje za to ostra zima

Podczas 17 miesięcy pobytu w WBA Ślusarski zagrał tylko raz. Wszedł z ławki rezerwowych w październiku 2007 r. przeciwko Colchester. Później był wypożyczony do Blackpool i dwa razy do Sheffield Wednesday. W 21 meczach zdobył trzy gole. - Jest bardzo dobrym piłkarzem, inaczej nie grałby w Premiership. To jest jeden z elementów układanki, tak jak pozyskanie Jakuba Grzegorzewskiego z Górnika Łęczna - stwierdził Płatek.

Wczoraj drugoligowiec z Lubelszczyzny wznowił treningi. Wojciech Stawowy, trener Górnika, jest gotów zatrzymać Grzegorzewskiego mimo podpisanego od 1 lipca kontraktu z Cracovią. Były szkoleniowiec "Pasów" jest jednak zainteresowany Krzysztofem Radwańskim. Obrońca Cracovii przyznał, że dostał propozycję z Łęcznej. - Jest coś na rzeczy, więcej będzie wiadomo do końca tygodnia - zaznacza Radwański, któremu w czerwcu kończy się kontrakt z klubem. - Krzyśka nigdzie nie wypędzam, Grzegorzewskiego nie muszę mieć na siłę - podkreśla Płatek.

Szkoleniowiec cieszy się za to ze sprowadzenia Macieja Murawskiego i Pawła Sasina. - Cracovia jest dla nich szansą na odbudowę renomy i marki - zaznacza Płatek.

Najwięcej kontrowersji budzi sprowadzenie Murawskiego. 35-letni obrońca trafił do drużyny za darmo, ale od kwietnia nie rozegrał meczu. Płatek zna go jednak od kilkunastu lat i wierzy, że będzie gotowy już na pierwsze spotkanie ligowe. - To waleczny piłkarz, który nigdy nie odpuszcza - zapewnia szkoleniowiec.

W tej sytuacji szykuje się ostra rywalizacja na środku obrony. Obok Murawskiego w kadrze są Piotr Polczak, Michał Karwan i Łukasz Tupalski. - Każdy z nich może grać jeszcze lepiej. Z tej czwórki na każdy mecz będę mógł wybrać duet bardzo dobrych stoperów - cieszy się Płatek i przypomina, że Murawski z powodzeniem może występować jako defensywny pomocnik. - W piłce najważniejszy jest zespół. Żaden z nowych zawodników nie dostanie miejsca za darmo. Muszą pokazać, że są lepsi od Barana, Moskały czy Pawlusińskiego.

Wiosną Cracovia będzie grała w różnych ustawieniach, niekoniecznie systemem 4-2-3-1. - Będziemy go zmieniać w zależności od zawodników na boisku oraz przeciwnika - podkreśla Płatek. - W lecie wzmocnimy zespół jeszcze trzema dobrymi piłkarzami i na pewno będziemy grali o wyższe cele niż utrzymanie.

Z powodu ostrej zimy panującej w Europie Zachodniej Cracovia zmieni miejsce zgrupowania (w pierwszej wersji krakowianie mieli trenować w Holandii). - Tam oraz w Niemczech większość boisk nie nadaje się do treningów. W naszym ośrodku są lepsze murawy - porównuje Płatek. W tej sytuacji Cracovia najprawdopodobniej uda się do Hiszpanii, i to już na początku lutego.