Plany kierowców rajdowych

Oczy wszystkich miłośników sportów motorowych zwrócone są obecnie na Amerykę Południową, gdzie w minioną sobotę rozpoczął się prestiżowy Rajd Dakar. Na bezdrożach bardzo dobrze radzi sobie olsztynianin Krzysztof Hołowczyc, który plasuje się w czołówce. Więcej czasu mają teraz inni kierowcy z Warmii i Mazur, którzy powoli szykują się do rajdowych mistrzostw Polski. Nie jest wykluczone, że w nowym sezonie wystartują innymi niż do tej pory autami. Od Krzysztofa Hołowczyca jeszcze przed wyjazdem na Dakar dowiedzieliśmy się, że w Rajdzie Polski prawdopodobnie wystartuje wypożyczonym fordem focusem WRC.

Umiejętności innego reprezentanta stolicy Warmii i Mazur Zbigniewa Staniszewskiego od dwóch lat możemy podziwiać w mitsubishi lancerze evo IX, jednak po zakończeniu sezonu miało się to zmienić. Olsztynianin przymierzał się bowiem do auta klasy S2000, którego miał wypożyczać na poszczególne imprezy. Tyle że na przymiarkach się skończyło, bo w 2009 r. nadal jeździć będzie "miśkiem". - Wchodzą nowe przepisy dla aut N-grupowych, które będą trochę szybsze - tłumaczy popularny "Stanik". - W dalszym ciągu nie mogą równać się S2000, ale trzeba mieć także na uwadze zawartość portfela. Oczywiście, jak co roku, wystartuję w rajdach o nawierzchni szutrowej.

W połowie lutego dowiemy się, jakim autem będzie dysponował Radosław Typa, obecnie zasiadający w citroenie C2R2. Tuż po grudniowym Rajdzie Barbórki testował suzuki swifta. Jest pewne, że interesuje go rajdówka przednionapędowa S1600 o mocy ok. 250 KM. - Mam już zapewniony start w Rajdzie Polski w kategorii junior WRC - mówi Typa. - W tym roku sezon rozpoczyna się dosyć późno, dlatego w tym czasie można postarać się o większy budżet.

Ponownie na rajdowe trasy MP wrócą Marcin Abramowski i Tomasz Trembicki, którzy występują w zespole Rentier Team. Pierwszy z nich zasiądzie za kierownicą mitsubishi lancera evo IX, natomiast Trembicki startować będzie mitsubishi evo VIII. Mimo że zawodnicy nie startowali na Rajdzie Barbórki, to oficjalnie pokazali zebranej publiczności jedno ze swoich aut. Ponadto dla obydwu zawodników budowane są też dwie treningówki.

Mistrzostwa Polski składające się z siedmiu eliminacji rozpoczynają się w kwietniu Rajdem Krakowskim (23-25), ale najważniejszymi zawodami jest Rajd Polski, będący jedną z eliminacji mistrzostw świata. Impreza odbędzie się na szutrach pod Mikołajkami.

Niektórych zawodników zobaczymy w akcji już w najbliższą niedzielę. Na ul. Nowowiejskiego w Olsztynie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za opłatą będzie można zasiąść na prawym fotelu mechanicznych potworów.