Zuba w kadrze Polski

ZAPASY. Damian Zuba został powołany na zgrupowanie kadry Polski seniorów w zapasach stylu klasycznego. Bazą kadrowiczów jest Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem.

Trener reprezentacji Ryszard Wolny powołał ośmiu seniorów (w tej grupie znajduje się Zuba), wraz z którymi trenuje grupa najzdolniejszych polskich juniorów. W zgrupowaniu gościnnie bierze udział również trzech zapaśników z Francji, uzupełniając tym samym 18-osobową grupę zapaśników, ćwiczących w tatrach pod okiem trenera Wolnego.

Udział w zgrupowaniu kadry jest doskonałą okazją na przygotowanie się do Pucharu Polski seniorów. Turniej odbędzie się w dniach 30-31 stycznia w Kartuzach. Dwa miesiące potem w Wilnie zaplanowane są Mistrzostwa Europy, na występ w których duże szanse ma zawodnik Olimpijczyka Radom.

Poza Pucharem Polski odbędzie się jeszcze kilka turniejów o mniejszej randze. Reprezentant Olimpijczyka na tych zawodach będzie budował dyspozycję sportową. - Nie ukrywam, że możliwość treningów z najlepszymi w Polsce to dla mnie spore wyróżnienie, na które pracowałem wiele lat. Cieszę się, że wróciłem do reprezentacji, zwłaszcza że długo zmagałem się z kontuzją. Na szczęście po urazie nie ma już śladu. Chcę na stałe zadomowić się w reprezentacji trenera Ryszarda Wolnego. Jako jedyny reprezentant z Radomia w gronie seniorów będę chciał godnie reprezentować nasze miasto - powiedział "Gazecie" Damian Zuba.

Zgrupowanie w Zakopanem potrwa do 17 stycznia. Trzy treningi dziennie będą okazją do sprawdzenia formy kadrowiczów przed ciekawie zapowiadającym się sezonem. Najbardziej prestiżową imprezą w 2009 r. będą mistrzostwa świata, których gospodarzem w dniach 23-28 września będzie Dania. Strategicznym celem szkoleniowca kadry jest zakwalifikowanie czterech-pięciu zawodników do Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r., czemu między innymi służą zgrupowania kadry i udział w turniejach mistrzostw Europy i świata.