Sportowe hity 2008. Co oglądał kibic w kapciach?

Piłkarska reprezentacja była bezkonkurencyjna. Mecz Polska - Niemcy na Euro obejrzało prawie 11 mln ludzi.. Wciąż mocno trzymał się Małysz, ale w siłę rośnie Kubica. Zaskakująco dobre wyniki miały mecze Lecha Poznań. Walkę Szymona Kołeckiego o złoto igrzysk w Pekinie oglądało więcej widzów niż finał Ligi Mistrzów.

1. Polska na EURO 2008

10,9 mln

 

Polska - Niemcy

10,6 mln Polska - Austria

8,6 mln

 

Polska - Chorwacja

Rok w polskiej piłce - przeczytaj podsumowanie Steca ?

Absolutnym hitem 2008 r. były występy Polaków na Euro. Żadne inne wydarzenie sportowe nie miało większej oglądalności niż te trzy mecze. Spotkanie z Niemcami w Polsacie i Polsacie Sport Extra oglądało 10,9 mln widzów. Przed telewizorem zasiadł wówczas niemal co trzeci Polak. Niewiele mniejszą widownię miał mecz z Austrią, ale już pojedynek z Chorwacją, w którym reprezentacja Leo Beenhakkera walczyła o pietruszkę, przyciągnął ponad 2 mln mniej ludzi. Wyniki były rekordowe w roku, ale nie powalały na kolana. Spotkanie Polska - Niemcy na mundialu w 2006 r. miało 12,3 mln osób, a skoki Adama Małysza na dużej skoczni w Salt Lake City w 2002 r. aż 13,2 mln widzów. To rekord wszech czasów relacji sportowych w naszym kraju.

2. Inne mecze EURO 2008

8,1 mln

 

finał Hiszpania - Niemcy

6,1 mln

 

półfinał Niemcy Turcja

5,6 mln

 

półfinał Rosja - Hiszpania

Wiecznie niespełnieni triumfują - przeczytaj podsumowanie roku w międzynarodowej piłce ?

Drugie miejsce również należy do piłki nożnej. Finał Euro ze złotą bramką Fernando Torresa zobaczyło w Polsacie ponad 8 mln osób. Wśród półfinałów większym zainteresowaniem cieszył się mecze Niemców z Turcją. Polsat osiągnął niezły wynik, ale nie wygrał korespondencyjnego pojedynku z TVP. Finał Euro 2000 Francja - Włochy miał 8,8 mln widzów, a pojedynek Greków z Portugalczykami cztery lata później aż 9,5 mln. Rekord dla meczu piłkarskiego bez udziału reprezentacji Polski wynosi nieco ponad 12 mln - tyle widzów miał finał MŚ Brazylia - Francja w 1998 r.

3. Adam Małysz

5,4 mln

 

Zakopane

5,3 mln

 

Predazzo

5,1 mln

 

MŚ w lotach Oberstdorf

Czy Małysz wyczerpał się bezpowrotnie - przeczytaj analizę ?

Czasy, gdy Małysz przyciągał przed telewizory całą Polskę, przeminęły wraz z jego błyskiem i formą. W sezonach, gdy wygrywał konkurs za konkursem, zawody PŚ w TVP oglądało średnio po 7-8 mln widzów. Średnio, czyli bywały i takie, gdy było ich grubo ponad 10 mln. W 2003 r. Małysza w Zakopanem zobaczyło 12,3 mln Polaków! W 2008 r. było słabiutko, choć wciąż wystarczyło na miejsce na podium (a kto wie, czy nawet Małysz w kryzysie by nie wygrał, gdyby nie Euro). Najchętniej oglądane były zawody w Zakopanem - 5,4 mln. Początek nowego sezonu jest jeszcze gorszy. Tylko raz, w Trondheim, było ponad 4 mln widzów.

4. Eliminacje MŚ 2010

5,4 mln

 

Słowacja - Polska

5,2 mln

 

Polska - Czechy

3,7 mln

 

San Marino - Polska

Znów piłka nożna i znów reprezentacja. Generalna zasada jest taka, że kadra przyciąga o połowę mniej widzów podczas eliminacji niż w czasie finałów. Najważniejsze w tym roku spotkanie w TVP ze Słowacją w Bratysławie, które mogło zdecydować o pierwszym miejscu w grupie aż do wiosny, zobaczyło 5,4 mln osób. Niewiele mniejszą widownię miał wygrany pojedynek z Czechami. Ale już otwierające eliminacje spotkanie ze Słowenią to tylko 2,6 mln widzów, mniej niż wyścigi Formuły 1 czy hitowe relacje z igrzysk w Pekinie.

5. Igrzyska w Pekinie

4,7 mln

 

srebro Kołeckiego

3,7 mln

 

ceremonia otwarcia

1,2 mln

 

średnia dla igrzysk

TVP pochwaliła się, że w sumie 30 mln Polaków oglądało wszystkie relacje z igrzysk w Pekinie. Ale to nie mogły być najlepsze igrzyska telewizyjne, bo odbywały się w Azji. Różnica czasu wynosiła sześć godzin. Gdy Maja Włoszczowska zdobywała srebrny medal, w Polsce była 6 rano, prawie wszyscy jeszcze spali. Większość meczów siatkarzy, siatkarek i piłkarzy ręcznych odbywała się przed południem lub tuż po południu, gdy ludzie byli w pracy. Mecze oglądało więc po 2-3 mln osób. Rekord oglądalności nie należał też do żadnego ze złotych medalistów, tylko do... Szymona Kołeckiego. Jego walkę o srebro zobaczyło blisko 5 mln osób. Bo był wtedy weekend, ok. godz. 17.

6. Liga Mistrzów

4,3 mln

 

finał Manchester United - Chelsea

3,3 mln

 

Barcelona - Manchester United

2,9 mln

 

Manchester - Roma

Tak odległe miejsce LM to jednak niespodzianka. Rozegrany w Moskwie angielski finał Manchester Utd - Chelsea zobaczyło w TVP 4,3 mln widzów. Do tego dochodzi wprawdzie kilkadziesiąt tysięcy osób, które widziały mecz w kanale NSport (nie mamy dokładnych danych), ale wynik na tak niskim poziomie na pewno rozczarowuje. Tym bardziej że 4 mln nie przekroczył nawet hitowy półfinał Barcelony z Man. Utd. Być może za spadek popularności LM odpowiada zmniejszona liczba relacji. TVP pokazywała tylko jeden mecz w tygodniu.

7. Lech w Pucharze UEFA

4,1 mln

 

Feyenoord - Lech

3,1 mln

 

Lech - Nancy

2,8 mln

 

Lech - Austria

Lech Poznań, czyli jedyna polska drużyna w fazie grupowej europejskich pucharów, osiągnął bardzo dobry wynik. Grudniowe spotkanie z Feyenoordem zobaczyło w TVP aż 4,1 mln widzów, czyli niewiele mniej niż finał Ligi Mistrzów. Lech to w tej chwili najbardziej medialna piłkarska marka w Polsce. Klub z Poznania jest też liderem relacji z polskiej ligi (patrz niżej).

8. Formuła 1

3,9 mln

 

Grand Prix Bahrajnu

3,5 mln

 

Grand Prix Brazylii

3,3 mln

 

Grand Prix Monaco

Robert Kubica się rozpędza. Rok temu ciężko było mu przebić się przez barierę 2 mln widzów. Teraz, gdy relacje z TV 4 przeniesiono do Polsatu, jest znacznie lepiej. Hitem było Grand Prix Bahrajnu na torze Sakhir. Kubica wywalczył w sobotę pierwsze w karierze pole position, więc oglądalność niedzielnego wyścigu była rekordowa - 3,9 mln widzów. Kierowca BMW Sauber zajął w nim trzecie miejsce.

9. Ekstraklasa*

2,3 mln

 

Lech Poznań - Legia Warszawa

2,2 mln

 

Legia Warszawa - Wisła Kraków

0,8 mln

 

Magazyn "Szybka Piłka"

* dane dotyczą tylko sezonu 2008/09

To był przełomowy rok dla Ekstraklasy, bo jesienią po raz pierwszy od wielu lat niektóre mecze trafiły do otwartej stacji. Największą widownię w TVP 2 miało spotkanie Lecha z Legią. Ale 2,3 mln widzów to chyba jednak wynik nieco rozczarowujący dla szefów Ekstraklasy, którzy sprzedając prawa za ponad 100 mln zł za sezon (!) do Canal+, Orange Sport i TVP, przekonywali, że to najgorętsze prawa sportowe w Polsce. Magazyn "Szybka Piłka" podsumowujący kolejkę oglądało maksymalnie 0,8 mln osób (średnia to 644 tys.). W kodowanym Canal+ najwięcej widzów miał mecz Lecha z Odrą Wodzisław - 146 tys., spotkanie Lecha z Legią zobaczyło 122 tys. kibiców, tyle samo co inny hit Wisła - Legia. Magazyn podsumowujący mecze w Canal+, czyli Liga+ Extra, przyciąga średnio 45 tys. osób.

10. Inne hity

2,3 mln

 

Wałujew - Holyfield

2,1 mln

 

Adamek - Cunningham

1,3 mln

 

Polska - Rosja siatkarek

0,3 mln

 

biatlon

0,3 mln

 

żużel

0,2 mln

 

Radwańska

BOKS. Ekstraklasa może konkurować w telewizji z boksem. Niedawną walkę Evandera Holyfielda z rosyjskim olbrzymem Nikołajem Wałujewem oglądało w Polsacie 2,3 mln widzów. Niemal tyle samo osób przyciągnął zwycięski pojedynek Tomasza Adamka ze Steve'em Cunninghamem, który dał Polakowi pas mistrza świata. Cały czas ponad milion osób jest też w stanie oglądać Andrzeja Gołotę, nawet jeśli ten walczy w środku nocy.

SIATKÓWKA. To był trudny rok dla reprezentacji siatkarskich, bo grały głównie poza Europą. Mecze na igrzyskach w Pekinie oglądało po 2-3 mln widzów. Ligę Światową w Brazylii nieco ponad milion. Styczniowy finałowy mecz Polek z Rosjankami na turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Halle zobaczyło 1,3 mln Polaków, co jest rekordem oglądalności polskiego Eurosportu. Rekord oglądalności siatkówki w Polsce wynosi jednak aż 8,8 mln - tyle zgromadził finał MŚ z Brazylią, gry kadra Raula Lozano wywalczyła srebro.

BIATLON, ŻUŻEL, TENIS. Co jeszcze oglądali kibice w 2008 r.? Prawie 300 tys. widzów przyciąga w Eurosporcie biatlonista Tomasz Sikora. Podobnie żużel (liga i GP) w TVP Info. Tenis, mimo sukcesów Agnieszki Radwańskiej, nie ma wielu fanów. Hitem był półfinał w Dausze Radwańska - Szarapowa, który zobaczyło w Eurosporcie prawie 200 tys. osób. Finał Wimbledonu w Polsacie Sport Nadal - Federer, okrzyknięty meczem wszech czasów, widziało średnio 150 tys. osób.

Na podstawie danych AGB Nielsen Media Research

Więcej o: