Honory dla medalistów z Pekinu

SPORT NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie Marcin Awiżeń został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z ważniejszych odznaczeń cywilnych w Polsce.

W imieniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego medal lekkoatlecie Startu Radom oraz pozostałym wyróżnionym sportowcom wręczyła pierwsza dama - Maria Kaczyńska. W liście skierowanym do paraolimpijczyków prezydent Kaczyński napisał m.in: - Dzięki Waszym zwycięstwom na pekińskich stadionach rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego.

Obok Awiżenia honory odebrali także inni przedstawiciele Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych "Start". Zdobywczyni srebrnego krążka w Azji w podnoszeniu ciężarów Justyna Kozdryk oraz sprinterka, dwukrotna medalista z Pekinu w biegach na 100 i 200 metrów Alicja Fiodorow zostały uhonorowane Złotymi Krzyżami Zasługi. Identyczny splendor spadł na trenerów naszych sportowców - Jacka Szczygła i Mirosława Malca. - Dla mnie jest to spore wyróżnienie. To nagroda za wysiłek, poświęcenie i motywacja do dalszej pracy. Miło było usłyszeć od pani prezydentowej, że jest z nas dumna - powiedziała "Gazecie" Justyna Kozdryk.

Atletka radomskiego Startu przekazała nam także ciekawą informację. Trzech sportowców (Kozdryk, Fiodorow i Awiżeń) znalazło się w gronie osób zaproszonych przez fotografa Szymona Kobusiewicza do tworzonego przez artystę kalendarza na przyszły rok, którego głównymi postaciami będą polscy medaliści ostatniej paraolimpiady. - Mieliśmy już nawet mały wernisaż naszych zdjęć, które znajdą się w kalendarzu. To kolejny dla nas sportowców niepełnosprawnych dowód uznania za nasza pracę - oznajmiła nam zawodniczka.

Ponadto podczas minionego weekendu w warszawskim hotelu Marriott ogłoszono wyniki plebiscytu na najlepszych sportowców niepełnosprawnych w kraju. W czołowej dziesiątce znaleźli się nasi zawodnicy. Marcin Awiżeń uplasował się na trzecim miejscu, Alicja Fiodorow była piąta, natomiast Justyna Kozdryk ósma. Z kolei Jacek Szczygieł, szkoleniowiec lekkoatletów RSSiRON "Start", został wybrany najlepszym trenerem.