"Harry piłkarz" - czyli futbol stary jak kino

Najstarszy film o piłce nożnej ma dziewięć minut i prawie sto lat. Jest niemy, ale głośny. I będzie go można obejrzeć w Poznaniu podczas piłkarskiej części festiwalu Ale Kino!

Na pomysł dołączenia do tego festiwalu części piłkarskiej wpadł dyrektor imprezy, kibic i typer w naszej Lidze Typerów - Jerzy Moszkowicz. Dzięki temu podczas corocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza można oglądać kilka obrazów o tematyce piłkarskiej. Tym razem jest wśród nich perełka - najstarszy film piłkarski w dziejach kina.

Dziewięciominutowy "Harry piłkarz" z 1911 r. to niemy obraz w reżyserii Brytyjczyka Lewina Fitzhamona, który ok. 100 lat temu eksperymentował m.in. z pierwszymi horrorami czy filmami science fiction. Nakręcił także to interesujące dziełko, które pokazuje, jak istotną rolę w życiu odgrywała już wtedy piłka nożna i jakie wywoływała emocje. Niemy film podczas projekcji zilustruje dźwiękowo zespół My, Myself & I.

Wśród filmów tegorocznego festiwalu pojawi się też niezwykły, filmowy portret legendarnego piłkarza Zinedine'a Zidane'a, zrealizowany podczas jednego tylko meczu ligi hiszpańskiej w czasie, gdy Zidane grał w barwach Realu Madryt. To niezwykle oryginalny i wart obejrzenia dokument.

Gwoździem piłkarskiej części festiwalu będzie także pokaz tegorocznego polskiego filmu piłkarskiego "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik. Reżyserka pojawi się w Poznaniu, by odebrać tu nagrodę festiwalu - Piłkarskie Koziołki. Przybędzie też reprezentacja Polski bezdomnych, która właśnie wraca z mistrzostw w Australii. To właśnie losy tej reprezentacji były kanwą filmu Kasi Adamik.

Filmy "Paragon gola" z Polski i "Kto zdobędzie puchar" z Anglii dzieją się w latach 60., po obu stronach żelaznej kurtyny. Ale problemy podwórkowych drużyn są prawie takie same. I dzisiaj młodzi piłkarze bywają przekupieni i szantażowani, i dzisiaj, tam gdzie nie dotarły jeszcze "orliki", dzieciaki nie mają gdzie grać w piłkę, a boiska zamieniają się w place budowy supermarketów.

Festiwalowi towarzyszyć będzie turniej piłkarski, rozegrany w hali słynnej SP nr 13. Wezmą w nim udział byli piłkarze Lecha Poznań.