Kluby Ligi Mistrzów - Juventus Turyn

Drużyna nazywana pieszczotliwie ?Starą Damą? to legenda włoskiej piłki. Do sukcesów klubu przyczynił się Zbigniew Boniek, który grał w Turynie w latach 1982-85.

Klasyfikacja strzelców Ligi Mistrzów 2009/2010 ?

Klub powstał w 1897 r., a od 1903 r. gra w charakterystycznych koszulkach w białe i czarne pasy. Już dwa lata później zespół z Turynu zdobył pierwsze mistrzostwo Włoch. Łącznie wywalczył ich 27, co jest rekordem tamtejszej ligi. Podobnie rekordowa jest liczba wywalczonych przez "Juve" Pucharów Włoch - dziewięć.

Dwa ostatnie tytuły mistrza z lat 2005 i 2006 zostały drużynie odebrane po ujawnieniu skandalu korupcyjnego we włoskiej piłce. Klub został zdegradowany do Serie B, skąd po roku wrócił do Serie A.

W europejskich pucharach Juventus ma się czym pochwalić. Dwukrotnie wywalczył Puchar Europy (1985 i 1996 r.), choć w finale tego turnieju brał udział aż siedem razy. Z pierwszym tytułem wiążą się makabryczne wspomnienia, gdyż podczas finału rozegranego na brukselskim stadionie Heysel doszło do burd kibiców, w wyniku, których zawaliła się jedna z trybun, 39 osób zginęło.

Juventus zdobył również Puchar Zdobywców Pucharów (1984 r.) i trzykrotnie Puchar UEFA (1977, 1990 i 1993 r.). Do sukcesów klubu w latach osiemdziesiątych walnie przyczynił się Zbigniew Boniek, który grał w Turynie w latach 1982-85.

Inni wielcy w Juventusie to Michel Platini, Michael Laudrup, Paolo Rossi, Claudio Gentile, bramkarz Dino Zoff. Obecnie największą gwiazdą Juventusu jest jednak grający kapitan drużyny Alessandro Del Piero, który rozegrał rekordową liczbę spotkań i strzelił dla "Starej Damy" rekordową liczbę goli.

Wszystkie finały Pucharu Europy i Ligi Mistrzów ?