Trzy razy złoto Zuzanny Mazurek

Znakomicie spisała się podczas mistrzostw Polski seniorek na krótkim basenie Zuzanna Mazurek. Zawodniczka kraśnickiej Fali zdobyła trzy złote medale.

Zuzanna pływała w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbywały się zawody - fantastycznie. Oprócz zwycięstw na 50 m, 100 m i 200 m stylem grzbietowym ustanowiła na dwóch ostatnich dystansach nowe rekordy Polski. Na 200 m uczyniła to już w wyścigu półfinałowym, gdzie osiągnęła rezultat 2.09,41. Poprzedni rekord należał do doskonale znanej na Lubelszczyźnie z racji występów w Avii Świdnik Aleksandry Miciul. Tym wynikiem Mazurek wypełniła minimum na mistrzostwa Europy, które rozegrane zostaną w Rijece. W finale wychowanka trenera Grzegorza Mazurka popłynęła jeszcze szybciej i uzyskała 2.08,02. W finale setki kraśniczanka rozprawiła się z kolejnym rekordem. Tak się złożyło, że w Gorzowie Wlkp. Mazurek odbierała rekordy pływaczkom związanym z Lubelszczyzną, w tym przypadku wymazała z tabel wynik Dagmary Komorowicz, niegdyś zawodniczki Lublinianki. Rezultat 1.00,53 został osiągnięty przed 14 laty. Nowy rekord wynosi teraz 1.00,29.

W wyścigu na 50 m nie udało się Zuzannie pobić rekordu kraju, ale ustanowiła "życiówkę" - 28,61.

Niestety oprócz zawodniczki z Kraśnika żadnemu z reprezentantów naszego regionu nie udało się stanąć na podium. Najbliższy zdobycia medalu był pływak Wisły Puławy Maciej Certa. Dwukrotnie jednak był czwarty - na 200 m stylem zmiennym uzyskał 2.02,06, a na dystansie dwa razy dłuższym osiągnął czas 4.22,08. Z kolei na 100 m st. zmiennym puławianin był piąty (57,59). Dwukrotnie na piątej pozycji uplasowała się też Iwona Lefanowicz ze Skarpy Lublin. Na dystansie 100 m stylem grzbietowym uzyskała 1.02,09, a na 200 m tym samym stylem 2.13,81. Na tym drugim dystansie jej koleżanka klubowa Ludwika Szynal osiągnęła 2.17,20, co dało jej ósmą lokatę. Ponadto na piątej pozycji zakończył mistrzostwa Tomasz Duszyński. Pływak Lublinianki pokonał 200 m stylem klasycznym w czasie 2,14,63. Takie samo miejsce wywalczyła młodziutka zawodniczka zamojskiej Orki Marcelina Radlińska, która 50 m stylem motylkowym przepłynęła w czasie 27.94.