Worek pełen medali

Złote medale, rekordy kraju i minima na mistrzostwa Europy - to dorobek zawodników z województwa łódzkiego w pływackich mistrzostwach Polski na krótkim basenie. Największymi gwiazdami gorzowskich zawodów byli Aleksandra Urbańczyk i Mateusz Matczak.

Dwójka pływaków MKS Trójki w ciągu czterech dni zdobyła aż sześć złotych medali i cztery minima do Rijeki, gdzie w połowie grudnia zostaną rozegrane mistrzostwa kontynentu. Łącznie łodzianie wywalczyli w Gorzowie 18 medali, co jest najlepszym wynikiem w historii.

Urbańczyk w Gorzowie była najlepsza w czterech konkurencjach. W dwóch ostatnich dniach wygrała na 50 m styl. dow. oraz 100 m styl. zm. W tej drugiej konkurencji rezultatem 1.01,06 wypełniła minimum do Rijeki. Czas o trzy setne gorszy oznaczałby brak kwalifikacji, co dla srebrnej medalistki ostatnich mistrzostw Europy byłoby sporym rozczarowaniem. Dodatkowo Urbańczyk ustanowiła nowy rekord Polski na 50 m styl. grzbiet. W eliminacjach dystans ten przepłynęła w czasie 27,76 sek., o niemal pół sekundy szybciej niż 13-letni rekord. Dorobek podopiecznej Marka Młynarczyka uzupełniają dwa złota (200 m styl. zm. i 50 m styl.mot).

Powody do zadowolenia ma również Matczak, który z Gorzowa powraca z trzema medalami, rekordem kraju i dwoma minimami do Rijeki. Do złotych krążków na 200 i 400 m styl. zm. wczoraj dołożył srebro na 200 m styl. dow.

Zdecydowanie najlepszym pływakiem stylu motylkowego był Marcin Babuchowski. Zawodnik Trójki okazał się bezkonkurencyjny na dwóch dystansach (50 i 100 m), a na 200 m był drugi. Niestety, mimo bardzo dobrej postawy, żaden z jego czasów nie pozwolił mu zakwalifikować się do reprezentacji na mistrzostwa Europy.

Nadspodziewanie dobre rezultaty uzyskali także pływacy łódzkiego Startu, którzy zdobyli cztery medale (wszystkie w stylu klasycznym). Piotr Jachowicz triumfował na 50 i 100 m, natomiast Ewa Ścieszko do złota na 50 m dorzuciła brąz na dystansie dwa razy dłuższym.

Dobrze spisały się także klubowe sztafety Trójki. Męskie zajęły pierwsze miejsce na 4x100 m i 4x200 m styl. dow., natomiast żeńska wywalczyła srebro na 4 x 50 styl. zm. i brąz na dystancie 4x100 m stylem zmiennym.