Hokeista skorzysta z medycyny nuklearnej

Bramkarz Zagłębia Sosnowiec Tomasz Jaworski czeka na specjalny specyfik, który przygotowuje dla niego Instytut Energii Atomowej w Świerku

Bramkarz Zagłębia nie pierwszy sezon zmaga się z urazami kolan. Zdrowe stawy to dla bramkarza podstawa. W ciągu meczu zawodnik grający na tej pozycji wykonuje niezliczone przysiady, skłony i szpagaty, których normalny człowiek nie zaliczy przez całe życie!

W przypadku 37-letniego Jaworskiego niezwykle obciążone kolana w końcu zaczęły się buntować. Nie pomogły dwa zabiegi, noga w dalszym ciągu bolała, a kolano puchło.

- Znam Tomka od 16 lat i wiem, że przez te wszystkie lata nigdy się nie oszczędzał. Ciężkie treningi i mecze zniszczyły mu kolana. Jest jak samochód, który ma wypaczone wszystkie koła. Niby jedzie, ale komfort żaden, a konsekwencje mogą być poważne - tłumaczy doktor Krzysztof Ficek, który pomaga zawodnikowi wrócić do dawnej sprawności.

Sytuacja jest tak poważna, że lekarz i hokeista zdecydowali się, by sięgnąć po specyfik, który kojarzy się raczej z wyścigiem zbrojeń. Jaworskiemu ma pomóc medycyna nuklearna!

Instytut Energii Atomowej w Świerku przygotowuje dla zawodnika Zagłębia specjalny lek - będzie to promieniotwórczy izotop itru, który zostanie wstrzyknięty do chorego stawu.

- Tomek ma problemy ze smarowaniem kolana. Płynu, który za to odpowiada, jest nawet w nadmiarze, ale niestety jest słabej jakości. Zbiera się, powodując bolesną opuchliznę. Izotop itru ma temu zaradzić i wyleczyć tzw. błonę maziową - opowiada Ficek.

Jaworski podchodzi do rzadkiej metody leczenia z dużym optymizmem. - Niczego się nie obawiam. Jeżeli tylko będę miał lepsze smarowanie, to warto zaryzykować. Mam tylko nadzieję, że po tej atomowej kuracji nie zacznę świecić - żartuje.

Doktor Ficek zaznacza, że leczenie izotopem to za mało. - Tomek musi zmienić swoje nawyki ruchowe, obciążać te części stawów, których dotąd tak bardzo nie wykorzystywał - mówi.

- Trenuję, trenuję. Wzmacniam mięśnie i odliczam dni do powrotu na lód. Aż mnie skręca, gdy obserwuję z boku treningi kolegów. Chcę wrócić, gdy będę miał pewność, że jestem absolutnie zdrowy. Nie chcę czuć żadnego dyskomfortu, żadnego bólu. Mam nadzieję, że po tej nuklearnej kuracji będę mógł bronić jeszcze kilka lat - podkreśla Jaworski.

Jozef Zavadil, trener Zagłębia z utęsknieniem czeka na powrót doświadczonego bramkarza, ale przyznaje, że liczy się z tym, że w tym sezonie Jaworski na lód już nie wyjedzie. Co na to lekarz? - Bardzo bym chciał... Medycyna jest jednak pełna ślepych uliczek. Nigdy nie ma pewności, czy nie trafi się na tę bez wyjścia - kończy.

Co to jest itr ?

Itr to pierwiastek chemiczny, który w formie czystej jest srebrzystoszarym metalem. Odkryty w 1789 roku przez fińskiego chemika Johana Gadolina. To jeden z czterech pierwiastków, których nazwy zostały utworzone od szwedzkiej miejscowości Ytterby: erb, itr, iterb, terb.