Debiutant na medal... mistrzostw Polski

Startujący po raz pierwszy na zawodach 18-letni Łukasz Swatowski z Sowilo Kielce został brązowym medalistą mistrzostw Polski w Zgierzu w brazylijskim ju-jitsu. Takie początki to już specjalność zawodników tego klubu.

Pod koniec października taki debiut, i to na mistrzostwach Europy ADCC miała Agata Snoch. Na MP nie startowała z powodu kontuzji, ale "zastąpił" ją maturzysta ze Śniadeckiego - Swatowski, który stanął na podium w kategorii do 74 kg juniorów. - By tak się stało musiał wygrać trzy walki. W każdej z nich prowadził na punkty, ale nie kalkulował, tylko kończył je przed czasem. I to trudnymi technikami, bo blokadą na staw barkowy. Drugi z tych pojedynków trwał może 20 sekund - opowiada Rafał Polak, wiceprezes Sowilo. Co ciekawe w ten sam sposób kielczanin odpadł w półfinale. - Rywal musiał go obserwować, bo Łukasz padł od swojej broni. Przeciwnik był mocny, ale byłem już powoli przekonany, że się uda, bo wcześniej dwa razy wychodził z wielkiej opresji, z kończącej techniki. Na punkty nie przegrywał - mówi Polak i dodaje: - To nie tylko dobry zawodnik, ale też uczeń. Uczył się na treningach i trenował, tak samo w domu. Zaprocentowało trzy miesiące ciężkich przygotowań.

Mniej szczęścia mieli kielczanie startujący w rywalizacji seniorów. Kamil Tarnowski zajął ósme miejsce w grupie niebieskich pasów do 74 kg. Został wyeliminowany z dalszych walk, przegrywając jednym punktem, po kontrowersyjnej decyzji sędziego. - To był ewidentny błąd. Rywal potem zdobył brąz - komentuje Polak, który sam sędziuje na zawodach.

Kolejny z debiutantów - Rafał Bigosiński (waga do 70 kg, białe pasy) skończył zawody już po pierwszej walce. Ale trafił w niej na późniejszego zwycięzcę.

W rozgrywanych po raz czwarty mistrzostwach Polski rywalizowała rekordowa liczba 650 zawodników. Kielczanie z Sowilo już w ramach, mającej ośrodki na całym świecie, grupy słynnego Brazylijczyka Roberto Atali - Rio Grappling Club. - Już samo zaproszenie to wyróżnienie - dodaje Polak. Sowilo też jest otwarte na nowych członków. Można się zgłaszać w siedzibie przy ul. Wiśniowej 6 (zajęcia odbywają się we wtorki i w czwartki od 19, a w niedziele od 18) lub pod numerem 0606 412 874.