Szermierka. Szabla kobiet na igrzyskach w Atenach.

W programie igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku znajdzie się turniej szablistek - postanowiła w Hawanie Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE).

Szermierka. Szabla kobiet na igrzyskach w Atenach.

W programie igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku znajdzie się turniej szablistek - postanowiła w Hawanie Międzynarodowa Federacja Szermiercza (FIE).

Już wcześniej, w październiku Międzynarodowy Komitet Olimpijski pozytywnie odniósł się do starań FIE o rozszerzenie programu szermierczego igrzysk. Wyrażając zgodę na wprowadzenie szabli kobiet do programu olimpijskiego MKOl zastrzegł, że w turnieju szermierczym nie może wziąć udział więcej niż 200 zawodniczek i zawodników ubiegających się o medale w dziesięciu konkurencjach.

Kompromis przyjęty w głosowaniu w Hawanie stosunkiem głosów 41:33 przewiduje redukcję turniejów drużynowych do czterech.

Zamiast dotychczasowych drużynowych turniejów kobiet (we florecie i szpadzie) oraz mężczyzn (floret, szpada i szabla) w programie znalazły się trzy turnieje w których w drużynach wystartują zarówno kobiety i mężczyźni. W czwartym, we wszystkich broniach w drużynie narodowej wystąpią trzy zawodniczki i trzech zawodników.

Propozycje spotkały się ze zróżnicowana oceną w szermierczym światku.

- Wszystkie te innowacje zmienią diametralnie charakterystykę turnieju drużynowego - powiedział reprezentant zawodników, wicemistrz olimpijski w indywidualnym turnieju florecistów z Sydney Niemiec Ralf Bissdorf. - Mam nadzieję, że już w Pekinie znów będziemy mieli dwanaście turniejów szermierczych - dodał Bissdorf.

Najbliższe mistrzostwa świata w sierpniu 2002 roku w Lizbonie przeprowadzone zostaną według dotychczasowej formuły - w każdej broni odbędą się odrębne turnieje indywidualne i drużynowe kobiet i mężczyzn.

FIE przyznała organizację MŚ-2003 Hawanie. Stolica Kuby była jedynym kandydatem.

Kwalifikacją do turniejów drużynowych Igrzysk XXVIII Olimpiady w 2004 roku w Atenach będzie cykl zawodów Pucharu Świata w konkurencji drużynowej w sezonie 2003/2004.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.