Rugby. Wielki sukces reprezentacji Polski w Czechach

W eliminacjach do największej po igrzyskach olimpijskich i piłkarskim mundialu sportowej imprezy globu, Pucharu Świata, polscy rugbiści pokonali na wyjeździe Czechów 13:7

Wrotki i rugby chcą na igrzyska ?

Polacy odnieśli pierwsze zwycięstwo w Dywizji 2A. Nie licząc drużyn występujących w Pucharze Sześciu Narodów (Francja, Anglia, Walia, Irlandia, Szkocja, Włochy), to europejska druga liga, z której zwycięzca uzyska awans do Pucharu Narodów Europy (sześć kolejnych zespołów). W Dywizji 2A walczy pięć drużyn, każda rozegra cztery mecze. W pierwszym drużyna trenera Tomasza Putry pechowo uległa Ukrainie 12:13. W sobotę w Ostrawie, gdzie zdecydowanym faworytem byli Czesi, biało-czerwoni zwyciężyli 13:7. Dzięki innym wynikom objęli prowadzenie w tabeli i mają realną szansę na awans.

Polacy prowadzili w Ostrawie od początku do końca. Wygraną zawdzięczają kopom z rzutów karnych Jurija Buhajły oraz przyłożeniu Krzysztofa Hotowskiego. Kluczową rolę odegrali jednak zawodnicy młyna. Kilku z nich to Francuzi, których do gry dla Polski namówił pracujący na co dzień w Lyonie trener Putra. - Powiedziałem im przed meczem, że jeśli nie dadzą z siebie wszystkiego, ich prestiż runie. Posłuchali mnie.

Putra konsekwentnie stawia na obcokrajowców mających polskie korzenie. Do kadry dołączają kolejni, coraz lepsi. Ale na tym nie koniec, bo na świecie odnajdują się kolejni, którzy deklarują przywiązanie i sentyment do naszego kraju. Marzeniem wszystkich jest udział w Pucharze Świata.

PŚ w rugby to największa impreza sportowa globu po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. W 2011 roku impreza rozegrana zostanie w Nowej Zelandii. Polacy nigdy dotąd w PŚ nie zagrali, teraz stoją przed niepowtarzalną szansą. Putra: - Czy ja wierzę w awans do Pucharu Świata? Pewnie, że tak. Gdyby było inaczej, nie podjąłbym się wyzwania. Mamy bardzo silny zespół, a gdyby doszło do kluczowych spotkań np. z Rosją, mam w rękawie kilka kolejnych asów. To m.in. dwóch Australijczyków.

Polaków czekają jeszcze dwa spotkania w Dywizji 2A - wyjazdowe z Mołdawią (16 maja) i w Warszawie z Belgią (30 maja).

Czechy - Polska 7:13 (0:6)

Punkty dla Polski: Buhajło 8, Hotowski 5.

Polska: Buhajło - Motyl, Łukasiewicz, Hotowski, Berthe - Banaszek - Vassiere - Wilczuk, Lewandowski, Siepelski, Hebda, Nowak, Zyk, Monarcha, Krzesinski oraz Bobryk, Królikowski, Bartoszewicz, Raszpunda, Krużycki, Michalak, Szostek.

W drugim meczu Mołdawia wygrała z Belgią 20:8.

Tabela:

1. Polska 2 4 25-20

Mecze do rozegrania: Czechy - Mołdawia (22 listopada), Belgia - Czechy (14 marca), Ukraina - Czechy (22 marca), Ukraina - Mołdawia (18 kwietnia), Mołdawia - Polska (16 maja), Polska - Belgia (30 maja).

Więcej o: