Poznań chce mistrzostw świata

HOKEJ NA TRAWIE. Wniosek o organizację halowych mistrzostw świata złożył Poznań. Byłaby to największa impreza w hokeju na trawie, rozegrana dotąd w Polsce.

Halowe mistrzostwa świata, zwane też Pucharem Świata, są rozgrywane od niedawna. Pierwsza edycja odbyła się w 2003 r. w Lipsku, a kolejna - rok temu w Wiedniu. Trzecie z kolei mistrzostwa, w 2011 r., miałyby się odbyć w Poznaniu. Tak przynajmniej chce Polski Związek Hokeja na Trawie, który złożył wniosek o ich organizację.

Impreza miałaby się odbyć na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a jej budżet ma wynosić 3 mln zł.

Byłaby to największa rozegrana dotąd impreza hokejowa w Polsce, która przebiłaby Puchar Interkontynentalny z 1993 r. Ta impreza była jedną z nielicznych okazji do rozpropagowania tej dyscypliny nawet wśród mieszkańców Poznania. Problem w tym, że polska reprezentacja przegrała wtedy wszystko, co się dało.

W halowych mistrzostwach świata miałaby dużo większe szanse, gdyż to właśnie w tej odmianie hokeja Polacy liczą się w świecie najbardziej obok Niemców. Dwa finały dwóch rozegranych dotąd mistrzostw wyglądały tak samo - Niemcy w finale wygrywali z Polską. Trudno sobie wyobrazić lepszą okazję do rewanżu niż mistrzostwa w Poznaniu.

Trwa przyjmowanie wniosków, więc jeszcze oficjalnie nie wiadomo, kto będzie konkurentem Poznania w walce o organizację mistrzostw. - Wiem, że organizacją byli zainteresowani Niemcy, Anglicy, Holendrzy i Rosjanie. Najgroźniejszym konkurentem może być Rosja, która posiada ogromne pieniądze na organizacje imprez sportowych - mówi Andrzej Grzelak, prezes PZHT.